För Thyssen Krupp skulle det säkert vara en god idé att betala de anställda 50 miljoner för att få dem att skriva på ett kontrakt som låser upp dem i Kockums under X antal år så de inte kan börja på Saab och utveckla ubåtar där. Sedan kan man gå vidare med planen att låta all väsentlig utveckling utföras i Tyskland, och använda ingenjörerna på Kockums i Sverige som support tills man slutligen eventuellt lägger ner verksamheten i Sverige. 50 miljoner för att bli av med Saab som enda huvudsakliga konkurrenten på ubåtsmarknaden låter således väldigt billigt.
Saab borde erbjuda ingenjörerna på Kockums motsvarande deal (eller tex 10-20% högre lön) för att flytta över till Saab. Det är småpengar i sammanhanget.
]]>Sålt är sålt och har man sålt kakan är det någon annans kaka.
Som Karlskronabo är det synd på många arbetstillfällen i staun.
]]>Enligt våra källor har det utlovats en bonus. Enligt Dagens Industri handlar det om 50 miljoner kronor, men några ytterligare preciseringar har vi inte information om. Totalt arbetar omkring 200 ingenjörer på Kockums.
]]>