Kommentarer på: Hållbara ingenjörer slog valrekord https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/ Sveriges Ingenjörers medlemstidning Tue, 23 Jan 2024 01:30:30 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.2 Av: Magnus Karlsson https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2470 Mon, 02 Jun 2014 06:04:23 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2470 Anna: Håller med till fullo.
Fokusera på kärnverksamheten. Detta är ett växande problem, för har man väl börjat fördela ut sådana här uppgifter så kommer folk att efter ett tag behöva lägga mer och med tid på dem (det är ju ingen som vill medge att ens uppgifter egentligen inte behövs) och så sitter man där med 5-6 genuspersoner så småningom. Så funkar det alltid i icke konkurrensutsatta verksamheter.

]]>
Av: Anna https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2469 Wed, 28 May 2014 17:34:29 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2469 Sveriges Ingenjörer driver nuförtiden genus- och miljöfrågor precis som vilket politiskt vänster/miljö-extremist parti som helst. Samtidigt struntar man i det som borde vara den fackliga kärnverksamheten.

Förbundet borde istället fokusera på exempelvis att se till att ingenjörerna får bra löneutveckling, att ingenjörsutbildningen håller hög kvalitet och hög nivå på de som antas, samt att ingenjörerna får högkvalificerade arbeten. Men sådana frågor verkar förbundet totalt ointresserat av att driva. Ofta driver Sveriges Ingenjörer till och med en agenda som resulterar i *negativ* utveckling för ingenjörerna inom dessa områden, tex genom att propagera för fler ständigt fler utbildningsplatser på högskolornas ingenjörsutbildningar.

]]>
Av: Johan E https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2468 Wed, 28 May 2014 15:50:54 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2468 En förklaring, utöver de andra nämnda, skulle kunna vara att vi detta år dels ska rösta nationellt, dels i EU-valet. Det kanske sänker intresset, att välja är ju att engagera sig. Med tanke på det hårt uppskruvade tempot på många arbetsplatser så orkar kanske inte många med ett val till?

]]>
Av: Ylva Eriksson https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2467 Wed, 28 May 2014 12:57:30 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2467 Mail hade större påverkan för några år sen, nu drunknar folk i mail och filtrerar ganska hårt.
Om man inte personligen känner någon av personerna som står på listorna och de inte tillhör något parti som man vet något om, hur ska man då kunna rösta? Det blir som när jag går på travet och satsar på hästen med snyggaste namnet… Man måste ha mer korporationer och dessa måste presenteras utförligt i t ex tidningen eller på webbplatsen, så att man har en chans att rösta på någon med liknande åsikter som en själv. Att ”det hållbara alternativet” fick mycket röster beror nog mest på tydligheten redan i namnet.

]]>
Av: Christer https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2466 Wed, 28 May 2014 12:40:43 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2466 Har SI blivit ett politiskt förbund? Hållbart samhälle och genusfrågor. Snart samma koppling mellan SI och MP som mellan LO och SAP.

]]>
Av: Anna https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2465 Wed, 28 May 2014 12:15:26 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2465 Jag röstade för det hållbara alternativet. Finner mindre och mindre mening kring produkter som produceras av enda anledningen att vi behöver jobben. Prylarna börjar bli så betungande att jag ibland drömmer om en brand som ”rensar” bort allt hemifrån. Känns som att jag ägnar hela fritiden åt att plocka fram/undan eller rengöra barnens och mina prylar. För att inte tala om allt detta resande. När resan ta fem gånger längre tid än mötet börjar man fråga sig vad man håller på med.

]]>
Av: Majid Zolfaghari https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2464 Wed, 28 May 2014 12:10:19 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2464 En förklaring till lågt valdeltagande – som jag ser det – är att facket uppfattas som en ”opersonligt” och byråkratiskt organ som jobbar för den ”goda saken” på avstånd. Många av oss har aldrig träffat våra lokala fackrepresentatnter.

Jag tycker att mindre fackmöten på lokal nivå skulle materialisera och skapa engagemang. Det var länge sen jag såg sådana möten i min organisation. Årliga stormöten har inte samma effekt. Där går man igenom en massa forlmalia, ingenting som engagerar.

Jag tycker annars att fackrepresentanter jobbar hårt med fackfrågor men deras kontakter är – vågar jag påstå – huvudsakligen med företagsledningen (MBL etc) och väldigt sällan med medlemmarna.

En annan orsak till lågt valdeltagande är att de flesta inte känner nån kandidat. Jag tycker att man måste göra mer reklam för möjligheten att rösta på en korporation. Det fick jag se av en tillfällighet, annars hade jag inte kunnat rösta.

Och inte minst; vi har många ingenjörer som inte talar (och inte heller kan läsa) svenska. En växande grupp – ofta f d masterstudenter – som många företag hade ”stannat” utan. Har facket anpassat sig till den situationen? Hur ser kontakten med den gruppen ut? Om kontakten är svag, ska man inte heller förvänta sig något större valdeltagande.

Och hur många av oss inte vet att mejl är i allra högsta grad en opersonligt kontaktverktyg. Det spelar ingen roll hur många mejl jag skickar till min kollega; hon får alldeles för många av den varan varje dag. Om något är viktigt för mig, försöker jag i möjligaste mån träffa personen innan jag skickar mejl till henne (om jag ska t ex skicka ett dokument till henne). Personlig kontakt, människa mot människa är #1. Facket är människor och inte ”virtual reality”, och måste hanteras därefter!

]]>
Av: Stefan https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2463 Wed, 28 May 2014 11:21:24 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2463 Är inte ”miljötalibanerna” politiskt neutrala så kommer jag (och förmodligen många andra) att helt gå ur Sveriges ingenjörer.

]]>
Av: Karin https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2462 Wed, 28 May 2014 11:07:30 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2462 Som svar på Emil.

Emil. Valresultatet finns på Sveriges Ingenjörers hemsida under länken: http://www.sverigesingenjorer.se/Medlemskap/Medlemsinflytande/Fullmaktigeval-2014/
Hälsningar redaktionen

]]>
Av: Emil https://ingenjoren.se/2014/05/28/ingenjorer-gillar-hallbara-ingenjorer/comment-page-1/#comment-2461 Wed, 28 May 2014 10:51:17 +0000 https://ingenjoren.se/?p=31369#comment-2461 Att det 1 månad senare fortfarande inte går att hitta valresultatet på förbundets hemsida kanske är en förklaring till det låga valdeltagandet. Förmodligen speglar medlemmarnas intresse, förbundets – eftersom det uppenbarligen inte finns ett intresse av att publicera vilka som fick platser.

]]>