I Storbritannien gäller samma sak som Sverige, enligt en snabb googling. I USA är betald föräldraledighet inte självklart, men lönehöjningen är fortfarande en rättighet.
]]>I regeringens proposition 2005/2006:185 finns bakgrunden till beslutet att komplettera Föräldraledighetslagen med paragraf 16 som ger föräldralediga ett skydd mot att missgynnas under sin föräldraledighet.
Här nedan är ett utdrag ur propositionen.
”Utgångspunkten bör vara att föräldraledighet inte alls skall påverka lönesättningen eller de andra villkoren. En föräldraledig arbetstagare skall normalt ha samma allmänna löneutveckling och villkor i övrigt under ledigheten som när han eller hon arbetar fullt ut enligt sin normala arbetstid. Avsikten är att den föräldralediga under ledigheten inte skall tappa i lönehänseende i förhållande till arbetskamrater eller i förhållande till hur löneutvecklingen kan antas skulle ha varit om inte ledigheten tagits ut. Den som regelmässigt erhåller goda löneökningar vid t.ex. årliga lönerevisioner skall kunna räkna med att lönesättningen sker på samma sätt även under ledigheten. Detta skall gälla för partiell och för hel ledighet liksom för kortvariga ledigheter och sådana som pågår under flera år.”
hela propositionen finns här:
http://www.regeringen.se/content/1/c6/06/07/61/218d5c01.pdf
/Redaktionen
]]>På företaget där jag arbetar är normen att den föräldraledige får gruppens genomsnittliga löneökning. Detta med motivation att man varken tillfört eller dragit ner resultatet i gruppen under perioden man varit borta. Detta kan jag tycka är rättvist. Men för en högpresterande person sänks ju lönekurvan med detta resonemang. Å andra sidan, varför skulle en högpresterande person få en större del av potten (på andras bekostnad) under en period då man inte tillför någonting?
Detta är inte någon lätt fråga!
]]>Sen ska naturligtvis all personlig utveckling tas i beaktande sedan förra lönerevisionen, så att det inte blir som t.ex. Civilingenjörs fall här i kommentaren intill.
]]>Jag slutade där till slut p.g.a. just bl.a. detta.
]]>