Kommentarer på: Kränkande omdömen i högskolans kursutvärderingar https://ingenjoren.se/2018/05/03/krankande-omdomen-i-hogskolans-kursutvarderingar/ Sveriges Ingenjörers medlemstidning Tue, 23 Jan 2024 01:30:18 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.1 Av: Måns Magnusson https://ingenjoren.se/2018/05/03/krankande-omdomen-i-hogskolans-kursutvarderingar/comment-page-1/#comment-3478 Wed, 20 Jun 2018 13:12:17 +0000 https://ingenjoren.se/?p=54118#comment-3478 Det största problemet med CEQ-enkäterna på LTH är att det finns 26 frågor, där lååångt ifrån alla är relevanta. Många frågor har inte varit relevanta för någon kurs. Jag tror en utvärderings-enkät ska innehålla ungefär dessa graderade frågor, och inte så många fler:
* Sammanfattligt betyg av kursen.
* Är kursen relevant för din utbildning?
* Hur lätt har det varit att klara kursen?
* Hur bra har undervisningen varit?
* Bör kursen vara obligatorisk i ditt program?
Samt följande fåga med fritexts svar:
Hur kan kursens utformning ändras för att förbättra nästa kursomgång?

]]>
Av: Veronica https://ingenjoren.se/2018/05/03/krankande-omdomen-i-hogskolans-kursutvarderingar/comment-page-1/#comment-3477 Wed, 20 Jun 2018 05:27:46 +0000 https://ingenjoren.se/?p=54118#comment-3477 Jag är student på Chalmers och har hittills inte haft en omtenta men försöker alltid fylla i kursutvärderingen. Ibland går jag inte på så mycket föreläsningar och då gör jag inte heller utvärderingen då min bedömning känns missvisande eftersom jag inte har mycket att utgå från. Ibland kan jag uppleva att det är mycket frågor. Om man skulle ha lite färre frågor kanske fler skulle delta? 🙂

]]>
Av: Kristian Sandahl https://ingenjoren.se/2018/05/03/krankande-omdomen-i-hogskolans-kursutvarderingar/comment-page-1/#comment-3476 Fri, 11 May 2018 18:12:26 +0000 https://ingenjoren.se/?p=54118#comment-3476 Det som är mest stötande är att de anonyma kommentarerna är offentlig handling. Det är inte bra att arbetsgivaren ägnar sig åt insamling på dessa premisser.
Jag har bra kontakt med mina studenter, men läste kommentarer om andra som studierektor i början på seklet. Oj, oj!

]]>
Av: Sivert Lundgren https://ingenjoren.se/2018/05/03/krankande-omdomen-i-hogskolans-kursutvarderingar/comment-page-1/#comment-3475 Fri, 04 May 2018 11:09:31 +0000 https://ingenjoren.se/?p=54118#comment-3475 Svarsfrekvensen på den officiella kursutvärderingen som sker på nätet, är mycket låg och resultatet överensstämmer inte alls med den utvärdering som sker under pågående läsperiod före tentamen, då alla studenter via sina klassrepresentanter framför sina åsikter. Det verkar som att merparten av de studenter som efter tentamen går in på nätet och fyller i kursutvärderingen, är de som misslyckats med studierna och i vredesmod skriver en massa negativt för att skylla sina egna tillkortakommanden på den kursansvarige och övriga lärare som varit inblandade i undervisningen. Förr skedde kursutvärderingen med ett begränsat antal frågor på ett A4-papper direkt efter tentamen med en svarsfrekvens runt 90%. Idag sker det på nätet där mängden frågor har utökats och är på tok för många vilket medför att benägenheten att svara inte är så stor, speciellt inte för studenter som lyckats och har sitt på det torra. I bästa fall är svarsfrekvensen 30% och ibland under 20%.

]]>