Kommentarer på: De som tjänar mest är inte smartast https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/ Sveriges Ingenjörers medlemstidning Tue, 23 Jan 2024 01:29:54 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.2 Av: Bosse https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6112 Mon, 13 Mar 2023 08:14:49 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6112 Studien baseras alltså på IQ test som gjordes vid mönstring för ~25-40 år sedan och då i princip endast omfattar män. Inte riktigt förstått varför Ingenjören snöat in så mycket på artiklar kring IQ test. Vad man presterar vid ett tillfälle är helt beroende av dagsformen och om man alls har något intresse av att göra testet. Slutsatser från IQ test bygger på att alla i materialet gjort sitt bästa. Man kan gissa att många som var ointresserade av värnplikt inte ansträngde sig speciellt vid mönstringen.

]]>
Av: Mattias B https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6111 Wed, 08 Mar 2023 10:45:44 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6111 Se gärna på den länkade källartikeln och notera att sambandet generellt är väldigt starkt mellan inkomst och kognitiv förmåga. Det är intressant att notera att rubriken avser de 1% med högst inkomst. Som artikeln beskriver är det troligt att olika tillfälligheter-slumpsamband och andra drivkrafter än kognitiv förmåga bidrar till skillnaden för den mest betalda procenten. De har inte låg förmåga, bara för att den inte är bäst. Jag är snarare överraskad över hur starkt sambandet är generellt!

]]>
Av: Oraklet https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6110 Sun, 05 Mar 2023 18:47:32 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6110 Jag tror att människor med hög IQ inte jagar pengar i samma utsträckning som människor med lägre IQ. Sen tror jag att människor med hög IQ har en högre analytisk förmåga som kanske sabbar entreprenörskap. Extremt rika entreprenörer har nog tagit högre risker och många fallerar men några lyckas.
Det jag skulle kunna gissa på är att det är väldigt varierande för mellan och högbegåvade med för många olika faktorer för att pinpointas. Men en stark majoritet av lågbegåvade sällan lyckas ekonomiskt.

]]>
Av: Morgan https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6109 Sat, 04 Mar 2023 10:12:21 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6109 Intelligenta personer är mer osäkra – generellt sett: https://utforskasinnet.se/intelligenta-personer-ar-mer-osakra-generellt-sett/

Psykopater når mer professionell framgång enligt vetenskapen:
https://utforskasinnet.se/psykopater-nar-mer-professionell-framgang-enligt-vetenskapen/

]]>
Av: Affe https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6108 Thu, 02 Mar 2023 11:24:21 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6108 – Intelligenstester kanske inte är tillräckliga för att mäta hela spektrumet av intelligens.
– Rationalitet korrelerar inte nödvändigtvis med intelligens (alla kan inte använda sin intelligens under stress). Det är nog viktigt att vara rationell vid högbetalda positioner.
– Andra färdigheter kanske väger tyngre än intelligens på välbetalda positioner (t.ex. kreativitet, förmåga till multitasking, och sociala färdigheter).
– Det kanske förekommer en selektionsprocess där mer risktagande och sociala individer tenderar att göra det som krävs för att få en välbetald position.
– Det kanske förekommer nepotism på många företag.

För övrigt förvånar detta inte mig så mycket. Min erfarenhet av att röra mig med entreprenörer är att de arbetar dynamiskt, leder lag, är självdrivna, är kreativa, och är en gnutta skeptiska mot auktoritet. Sammantaget medför det att personer som dras till entreprenörskap misstrivs i traditionell skolmiljö eller som arbetare under någon annan.

]]>
Av: Karl-Henry Martinsson https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6107 Thu, 02 Mar 2023 11:01:00 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6107 Jag tror att studien har rätt, men vad som redovisas i artikeln är nog inte hela bilden. Hög intelligens ger välbetalda jobb, till exempel som programmerare/utvecklare, men efter en viss nivå spelar intelligensen en mycket liten roll. Istället tror jag det är det kunskap, drivkraft och intresse som är viktigare egenskaper.

]]>
Av: F https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6106 Thu, 02 Mar 2023 10:23:45 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6106 Utgångspunkten för studien är helt felaktigt. Förutsättning för lön är inte intelekt.
Lönen sätts i förhållande till det du bidrar i produktion och graden av ansvar. Du kan vara mycket intelligent person men inte vill ha ansvar. Människor belönas inte efter deras naturliga förmågor utan vad de upprättar i samhället.

]]>
Av: M https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6105 Thu, 02 Mar 2023 09:48:38 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6105 Att intelligenstester nödvändigtvis skulle motsvara en persons allmänna kompetens i ett yrke känns nog inte helt uppenbart. Det finns förstås en korrelation men de som placerar sig i absoluta toppen är förmodligen mestadels väldigt duktiga på att lösa den typ av problem som återfinns i dessa tester, vilket kanske inte har så jättestor relevans i övrigt.

Samtidigt så är det ju enligt samma logik troligt att den översta procenten som får mest betalt förmodligen också är absolut bäst på att just få mest betalt, vilket tyvärr inte heller nödvändigt vis har så stor relevans för det de får betalt för att göra…

]]>
Av: Erica Ängfors https://ingenjoren.se/2023/03/01/de-som-tjanar-mest-ar-inte-smartast/comment-page-1/#comment-6104 Thu, 02 Mar 2023 08:05:14 +0000 https://ingenjoren.se/?p=132981#comment-6104 ”Argumentet att de som tjänar mest gör det för att de är smartast håller alltså inte, konstaterar Marc Keuschnigg.”

”Argumentet” – som om detta vore en vedertagen sanning? – men personligen har jag aldrig vare sig hört detta eller tänkt så;

Under mina 47 år i arbetslivet, var det – tyckte jag – uppenbart att ex.vis höga chefer​​ ofta hamnat där genom kontakter, eller pga en utpräglad förmåga att hålla sig framme.

Dessutom: Är det verkligen så självklart att den med högst IQ är bäst lämpad att leda en verksamhet?

För ett par decennier sedan, ur minnet, en amerikansk kvinna som hade högst dittills testad/uppmätt IQ:

”Jo, de säger att jag är den mest intelligenta person de någonsin testat – men då jag väger 165 kg, röker tre paket cigarretter om dagen och inte vågar gå ut, kan det kanske kvitta?”

]]>