Flera av mina kollegor gick med tiden tillbaka till det bolagiserade SJ, där de fick påtagligt mkt högre lön – men efter flera perioder som In House-konsult hos SJ, var det ingen tvekan om att jag föredrog konsultjobbet hos Interfleet – trots 10 kkr lägre lön.
Ett par år innan jag gick i pension såldes företaget dessutom till en enorm kanadensisk koncern, med sisådär 35 000 anställda ;o)
]]>Som nyexad Teknisk fysiker från KTH 1979, fick jag ett jobb på Sthlm Energi – numera Fortum – på avdelningen för Produktionsplanering – där jag bl a var med och tog fram den mkt omfattande utredningen STOSEB 80 – som trots att detta var långt innan ngn ens kunde fantisera om Internet, idag genererar 10 600 träffar.
Objektivt sett var arbetet intressant, jag hade mkt trevliga arbetskamrater – men när jag en dag, fem år senare, låg på rygg hemma i soffan & stirra blint upp i taket, konstaterade min partner att ”Du kanske ska byta jobb?”
Jag bläddrade igenom DNs platsannonser, hittade en intressant tjänst på SJs Maskindivision, sökte, fick komma på intervju, fick jobbet – och blev kvar inom järnvägen tills jag 32 år senare gick i pension.
Under den tiden hann jag byta inriktning flera gånger, SJ bolagiserades, vi knoppades av som ett fristående konsultföretag inom då nyskapade Euromaint, fick med tiden engelska ägare i samma bransch – experter på det mesta inom järnväg, och jag var bl a med och tog fram en EN gällande brandsäkerhet för passagerartåg – vilket kan låta som ett begränsat område, men arbetet tog elva år – med 4-5 möten/år & lite hemarbeta däremellan – och den färdiga standarden omfattar sju delar.
Roligaste minnet från den tiden: Att jag var tvungen att använda ett engelsk-tyskt lexikon för att övertyga fyra engelska kollegor i gruppen om att deras språk innehåller både ”complimentary” och ”complEmentary” – med olika innebörd ;o)
Under dessa år fick jag dessutom möjlighet att 2005 arbeta tre månader på företagets kontor i Sydney. När jag & min nya partner sju år senare reste runt i Australien, och gjorde ett oanmält besök på kontoret i Melbourne, visste alla där vem jag var ;o) – och 18 år senare har jag fortfarande kontakt med min chef under månaderna i Sydney.
Så kan det gå, också om man läser ngt så superteoretiskt som Teknisk Fysik ;o)
]]>