För att ta ut halva bruttolönen måste du väl ha en anställd också, samt minst ta ut ett viss belopp i lön till dig själv?
]]>Avsättningar görs under det löpande bokföringsåret så de pengarna är inte vinstbeskattade. Hur skatterna slår i olika situationer kan jag inte och framför allt bör jag inte svara på.
]]>Så kan det absolut vara men eftersom 3:12-reglerna anses krångliga så har jag i det principiella resonemanget nöjt mig med förenklingsregeln.
För den som vill sätta sig in i regelverket har Skatteverket en film som förklarar (du hittar den här).
Det var inte 80k netto utan bruto.
]]>Det ska också påpekas att det tillkommer kostnader även för ett löneuttag. För 50 000 i bruttolön blir arbetsgivaravgiften drygt 15 000.
Återigen, vi pratar inte om totalkostnaden för bolaget utan om hur många kombinerar lön och utdelning.
Det hade varit snyggt att kunna erbjuda det men vi har inte resurser att göra en seriös räknesnurra. Tror det finns andra platser på nätet som gör det bättre.
]]>Jag förtydligar detta.
Utdelning tas av skattade vinstmedel så det är helt korrekt att bolagsskatt på 20.6% måste betalas innan pengarna är tillgängliga för utdelning. Efter bokslut har vinstskatt betalats och den andel som man bör ta hänsyn i ovanstående resonemang blir drygt 40 000.
Skattade vinstmedel är intjänade tidigare år så det är inget man tar ur innevarande bokföringsårs räkenskaper.
Vill också påpeka beloppen är inte exakta utan det är mest ett principiellt resonemang kring hur de flesta gör i praktiken.