Att tacka nej till 7.7 procent över tre år verkar väl initialt lovande, det skulle alltså i snitt landa runt 2.5 procent per år, en bra bit under verklig inflation.
Men anställningsvillkor behöver sig nog också en genomgång, noterat både själv och från SI att avtal innehåller punkter som potentiellt kan vara väldigt dåliga för arbetstagaren, troligtvis på grund av en globalisering och att man då plockar in punkter i avtalen även lokalt.
SI säger att de inte rekommenderar att man skriver på sådana avtal, men även här saknas stöd i vad gör man när verksamheten inte är intresserad av att ändra punkter sitt standardavtal (självklart, då det är kraftigt förmånligt till arbetsgivaren), förutom att tacka nej till jobbet.
Ingenjören har inga uppgifter om förhandlingarna mellan SKR och Akademikeralliansen, men förhandlingarna har samma deadline som industrin, alltså på måndag 31 mars./Redaktionen
]]>