Kommentarer på: ”Digital övervakning på kontoret är vanligare än många tror” https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/ Sveriges Ingenjörers medlemstidning Wed, 28 May 2025 06:07:19 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.1 Av: Nicklas https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/comment-page-1/#comment-7394 Wed, 28 May 2025 06:07:19 +0000 https://ingenjoren.se/?p=147282#comment-7394 Företagets dator är ett verktyg. Många processrelaterade arbetsuppgifter utförs mha den. Mitt värde som ingenjör skapas i den kreativa processen, att tänka, att ställa rätt frågor, att motivera, att leda, skissa och rita tankar och idéer. Mycket av det arbetet sker bredvid skärmen mer andra verktyg som Whiteboard eller Post It. Arbetsgivaren kan övervaka digitalt men får aldrig tro att det är ett mått på kreativitet, kvalitet eller produktivitet.

]]>
Av: Maria https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/comment-page-1/#comment-7388 Fri, 23 May 2025 07:51:33 +0000 https://ingenjoren.se/?p=147282#comment-7388 ”Vissa tycker att det kan kännas påträngande att vara konstant uppkopplad, men å andra sidan blir man ju observerad hela tiden även på ett fysiskt kontor”, säger vd:n Stefan Öberg en artikel.

När jag är på kontoret har jag inte en kamera riktad mot mig varje sekund som filmar och spelar in allt jag säger och gör på skärmen. Underlig arbetsplats Stefan Öberg måste arbeta på, om folk har tid att gå runt och glo 8h på sina kollegers skärmar. Har de något system att varannan anställd sitter bredvid och tittar nonstop på den andras skärm? Märkligt. Känns som att det kanske är där man ska dra in på personal om de är överbemannade och har tid med sådant.

Och vad är det för chefer som beskrivs? Om man inte kan se resultatet av vad en anställd gör utan att övervaka skärmen har man problem. Kanske börja med veckosynkar med den anställde istället och se om deadlines hålls? Chefer som kör micromanaging är en direkt röd flagga för mig. Dåligt chefsskap om inte annat.

]]>
Av: Pontus https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/comment-page-1/#comment-7385 Thu, 22 May 2025 12:15:14 +0000 https://ingenjoren.se/?p=147282#comment-7385 Som svar på JA.

Riktigt bra skrivet, tänkte likadant. Kraftigt felriktad fokus av en sådan chef.

]]>
Av: Adrien https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/comment-page-1/#comment-7383 Thu, 22 May 2025 09:27:19 +0000 https://ingenjoren.se/?p=147282#comment-7383 1. Install all the snitches: https://www.obdev.at/index.html
2. Put stickers on your laptop’s webcam.
3. Buy a webcam with a privacy lid.

Be impact driven, and try to leave any boss that is so dumb to think that your impact can be measured in time sitting in a chair.

]]>
Av: JA https://ingenjoren.se/2025/05/20/digital-overvakning-pa-kontor-ar-vanligare-an-de-flesta-inser/comment-page-1/#comment-7378 Thu, 22 May 2025 05:40:30 +0000 https://ingenjoren.se/?p=147282#comment-7378 Citat: ”Hur skulle cheferna kunna veta att medarbetarna arbetade effektivt när de inte kom till kontoret?”. Det måste väl vara den dummaste av alla tänkbara frågor i sammanhanget. Om en chef inte kan se på arbetsresultatet hur mycket, hur effektivt eller huruvida överhuvudtaget en medarbetare gör sitt jobb – då är det väl chefen som är olämplig på sin post? Än mer: en chef som på riktigt har tid att syssla med en massa övervakning istället för att ägna sig åt sin chefsroll – seriöst: där har vi en helt uppenbarligen besparingspotential för företaget.
Den enda seriösa aspekten med övervakning bör väl vara att säkerställa att anställda inte bränner ut sig genom att jobba för mycket-något som är mycket lätt hänt när man jobbar hemma istället för på kontoret, där man enklare kan sluta när det ”är dags att gå hem”. Att hitta ”stop-knappen” är nog dem stora utmaningen med distansarbete.

]]>