Missa inte den stora karriärmässan

Medlemmar i Sveriges Ingenjörer har fortfarande möjlighet att få gratisbiljetter till Nordens största karriärmässa, Career Days i GlobenMedlemmar i Sveriges Ingenjörer har fortfarande möjlighet att få gratisbiljetter till Nordens största karriärmässa, Career Days i Globen.

Den 10-11 september samlas omkring etthundra företag i Globen för att visa upp sig och knyta kontakter med tusentals besökare. Arbetsgivarna kommer från en mängd olika branscher och många är de mest eftertraktade bland akademiker, till exempel Ikea, Vattenfall och Ericsson. 
— Vi ser ett klart uppsving på arbetsmarknaden. Allt fler företag rekryterar så chanserna är goda för den som är intresserad av att byta jobb i år, säger Jorge Vasquez på CareerBuilder som arrangerar mässan tillsammans med Sveriges Ingenjörer och Civilekonomerna.

Förutom möjligheten att träffa potentiella arbetsgivare kan besökarna också besöka 39 intressanta seminarier och träffa Sveriges Ingenjörer på Career Days. Förbundet finns i en gemensam monter för arrangerarna. Där kan medlemmarna boka en tid med en karriärcoach för ett kort karriärsamtal, få sitt cv granskat, söka i databasen med lönestatistik, sitta ner med en ombudsman och prata till exempel om lön- eller avtalsfrågor.
— Att byta arbetsgivare är viktigt för löneutvecklingen. Dessutom utvecklar det både dig och din nya arbetsgivare, säger Lisa Bondesson, projektledare på Sveriges Ingenjörer.

Sveriges Ingenjörer genomförde under försommaren en medlemsundersökning om förbundets service och förmåner. Där svarade omkring hälften av alla medlemmar att de skulle ha mycket stor eller stor nytta av arbetsmarknadsdagar för yrkesverksamma medlemmar.
— Det är precis vad Career Days är och därför tror vi att den här arrangemanget kommer att bli väldigt uppskattat, säger Malin Gustafsson på Sveriges Ingenjörer.

Career Days kommer att vara fylld med spännande överraskningar och kända profiler.  Besökarna kan också passa på att få håret klippt av en frisör samtidigt som han eller hon intervjuas av en arbetsgivare. Dessutom lottar förbundet ut biljetter till glashissen Sky View på Globens utisda.

Som medarrangör bjuder Sveriges Ingenjörer sina medlemmar på inträdesbiljetten till den stora karriärmässan. Biljetterna beställer medlemmarna gratis via förbundets webbsida och betalar endast en serviceavgift på tio kronor.  Först till kvarn-principen gäller. Läs och boka biljett på http://www.sverigesingenjorer.se/

2 kommentarer

  • Lisa Bondesson

    Hej Henke,
    det är första gången som denna typ av mässa anordnas i Sverige. Vi börjar med Stockholm och det kommer såklart bli en dunderhit! Förhoppningen är att Career Days i framtiden även kommer gästa andra svenska städer – om och när vi kommer till Göteborg vågar jag inte svara på. Hoppas du kan hålla dig till tåls annars finns vi i Globen den 10-11 sep under tiden.
    /Lisa Bondesson, projektledare för Sveriges Ingenjörer på Career Days

    30 augusti 2010
  • Henke

    Finns det inget liknande i GBG, i så fall när ?

    26 augusti 2010

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Att vobba är en smidig lösning för många ingenjörer. Men hur mycket är det rimligt att vobba? Vilka krav kan arbetsgivaren ställa? Och varför är det så viktigt att hålla isär vabb och vobb? Juristen reder ut vad som gäller.
  • Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    I april är det val till Ingenjörsfullmäktige och den 28 februari är sista dagen för att registrera ”partier”, så kallade listor, som medlemmarna kan rösta på. Hittills har 14 listor anmält sig men valberedningen hoppas på fler.
  • January: News from Ingenjören in English

    January: News from Ingenjören in English

    Overtime reality for managers – one sector stands out • Ericsson cuts 1,600 jobs despite strong results: “Damages the Brand” • Unemployment on the decline • Telia to cut 600 jobs globally as AI drives efficiency • Engineering salaries vary by specialization
  • Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Det är inte bara ingenjörer i högre befattningar som har rörlig lön – även de med lägre löner har den typen av lösningar. Camilla Frankelius på Sveriges Ingenjörer varnar för de vanligaste misstagen.
  • Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Skulle du vilja jobba med något helt annat? Inte alls omöjligt eftersom ingenjörer är efterfrågade i många branscher. Ingenjören har träffat tre ingenjörer som vågade ta ett beslut som de inte ångrar. Här är deras bästa tips för att byta bransch.