Nu ska snabbtågen rustas upp

snabbtågwebb

Foto: Pressbild/ABB

Samtliga SJ 2000-tåg ska få ny teknik och ny interiör. ABB har fått en order värd 1,4 miljarder kronor för att modernisera tågens elektriska system.

Samtliga SJ 2000-tåg ska få ny teknik och ny interiör. ABB har fått en order värd 1,4 miljarder kronor för att modernisera tågens elektriska system.

SJ ska investera totalt runt 3,5 miljarder kronor för att upprusta de 36 SJ 2000-tågen, som utvecklades i slutet av 1980-talet. Både dator-, driv- och styrsystemen på SJ 2000-tågen ska bytas ut helt.

ABB ska stå för leverans och installation dator- och styrsystem till snabbtågen, bland annat ska bolaget ordna strömriktare, tågstyrsystem och utrustning för information och underhållning ombord. Det nya elektriska systemet ska bidra till att energiförbrukningen minskar med cirka 10 procent, men också en bättre punktlighet, uppger SJ.

Det första renoverade tåget ska levereras nästa år och det sista beräknas vara klart 2019.

ABB uppger att demontering och montering kommer att ske i Sverige, men kan ännu inte ge några detaljer om hur anställda i Sverige berörs av storordern, till exempel hur många som kommer att omfattas av arbetet.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

I augusti kommer Kiruna kyrka flyttas till stadens nya centrum. Illustrationen ovan är från LKAB:s animerade film av flyttvägen. Till höger: Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke.

Nu förbereder ingenjörerna flytten av Kiruna kyrka

Den 19-20 augusti är det dags. 600 ton trä, en skör altartavla och en transport i rekordformat gör flytten av Kiruna kyrka till en ingenjörsutmaning utöver det vanliga. Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke berättar vilka tekniska utmaningar som måste lösas.
Fler artiklar