Kritik mot kommissionens miljömål

I går, onsdag, presenterade EU-kommissionen sina nya miljö- och energimål för 2030.

I går, onsdag, presenterade EU-kommissionen sina nya miljö- och energimål för 2030.

EU-kommissionen meddelade i går att utsläppen av växthusgaser ska minska med 40 procent till 2030 jämfört med 1990 års nivå och att det ska införas bindande EU-mål som innebär att andelen förnybar energi ska vara minst 27 procent.

– Klimatåtgärder är avgörande för jordens framtid och en europeisk energipolitik är nyckeln till vår konkurrenskraft, säger EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso, i ett pressmeddelande.

Flera svenska politiker var besvikna över resultatet. Marita Ulvskog (S), som sitter i EU-parlamentet, sade till Dagens Nyheter att resultatet var dålig. Miljöministern Lena Ek (C) uppgav för samma tidning att en minskning av utsläppen med 40 procent är för lite.

2030-målen ska nu upp för diskussion ibland annat Europeiska rådet, vid rådets årsmöte i mars, och i Europaparlamentet.

Läs EU-kommissionens pressmeddelande: ”Klimat- och energimål som ska uppnås till 2030 för en konkurrenskraftig, säker och koldioxidsnål EU-ekonomi”

Läs tidigare artikel: Politikerna sviker den gröna industrin

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Mats Karlsson är årets Polhemspristagare. Han har utvecklat en teknik för stabil internetanslutning i kollektivtrafik som används i stora delar av världen. Foto: Icomera/Marina Bergozza.

Får Polhemspriset för teknik som ger stabilt internet på tågresan

Mats Karlsson, en av grundarna och teknisk chef på Icomera AB, får årets Polhemspris av Sveriges Ingenjörer. Idén till tekniken som han prisas för fick han redan som student på Chalmers. Nu används Mats Karlssons innovationer för internetuppkoppling i kollektivtrafiken i 30 länder.
Fler artiklar