Nyheter i korthet: Hälsotrender, Novo Energy, ålderism och lön

Nyheter från bland annat högskolor, fackförbund och medier.
Här skriver Ingenjören kort om nyheter i andra medier och i pressmeddelanden

Alla sägs upp från Novo Energy – men Volvo Cars tror på batteritillverkning
14 januari. I maj 2025 sade Novo Energy i Torslanda upp 150 personer, och nu sägs de sista 75 personerna upp efter att arbetet med att färdigställa fabriksskalet är färdigt, rapporterar bland andra Göteborgs-Posten.
Novo Energy ägdes från början av Volvo Cars och Northvolt gemensamt och Northvolt skulle ha stått för batterikompetensen i företaget. Men efter Northvolts konkurs har ingen ny partner hittats.
Från Sveriges Ingenjörer uttalar sig Katarina Atterström, enhetschef för förbundets Göteborgskontor, till Göteborgs-Posten. Hon beklagar att de anställda nu sägs upp.
– Det här är verkligen en tråkig händelse. Jag satt med som förhandlande ombudsman i det tidiga skedet när Novo Energy byggdes upp. Och väldigt många möten då handlade om att rekrytera specialistkompetens globalt, vilket man lyckades med. Man får hoppas att flera av dem som nu bott flera år i Sverige och vars familjer etablerat sig kan stanna. Det är viktigt att fånga upp den här kompetensen, säger hon och fortsätter.
– För frågan om batteriutveckling i bilar är ju lika aktuell som den varit tidigare och kommer att fortsätta – Chalmers satsar ju till exempel mycket på utbildningar för ingenjörer kring batteriteknik.
Bolaget drivs nu vidare av Volvo Cars. Styrelseordföranden Alexander Petrofski, som också är en av cheferna på Volvo Cars, säger till GP att man fortfarande planerar att dra i gång verksamheten i batterifabriken på sikt.
Under tiden köper Volvo Cars in batterier på annat sätt.
– Men batterierna till en elbil står för ungefär 40 procent av den ingående materialkostnaden, så det är ju ett viktigt område att bemästra, säger Alexander Petrofski till GP.

9 trender för hälsa och träning
12 januari. Tidningen Chef har sammanställt vilka trender som finns för hälsa och träning nu. De konstaterar att fokuset på prestation minskar 2026, att vi mer ser sambandet mellan kropp och själ och att vi samtidigt mäter våra värden mer och mer.
Trenderna som lyfts fram är de här:
1. Vila, sömn, återhämtning
Sömnen uppvärderas, sömnretreats dyker upp och återhämtning blir en del av träningen. Många tar kalla bad för att minska stress och få energi.
2. Skräddarsydd datadriven hälsa
Fitness-band, smartklocka, oura-ring… Vi samlar in data om allt – och börjar analysera dem via olika plattformar. Datadriven coaching guidar hur vi ska träna.
3. Fysisk träning för psykisk hälsa
Fler och fler inser att träning är bra för vår mentala hälsa. Och det handlar inte bara om konditionsträning – även muskelstärkande träning förbättrar en rad mentala förmågor.
4. Otraditionell styrketräning
Vi tar AI till hjälp för att förbättra och individanpassa träningen. Och vissa gym har maskiner som ger dig rekommendationer om vikter och antal repetitioner.
5. Kultur som friskvård
Allt fler förespråkar att kultur – musik, dans, konst och teater – är bra för hälsan.
6. Bastu med underhållning
Bastubad växer världen över och med ritualen Aufguss – där spridningen av aromatiska oljor blir ett litet uppträdande. Dessutom framhålls bastubadandets sociala sidor.
7. Må bra av samhörighet
Sociala aktiviteter ökar i träningssammanhang. Löpargrupper blir vanligare. Hyrox är en ny träningsform där man kombinerar löpning och styrkeövningar i tävlingsform.
8. Funktionell näring
Trenden med funktionell näring handlar om mat som en form av medicin. Om vilka livsmedel som innehåller ämnen med positiva effekter, hur kost kan minska kroniska sjukdomar och att maten påverkar hur kroppen bildar hjälpsamma hormoner.
9. Ökat fokus på kvinnohälsa (och även mäns hälsa)
Först lyftes menstruationen fram i dagsljuset och sedan klimakteriet. 2026 blir året när det integreras i företagshälsovård och arbetsplatser. Männen får vara med då testosteronets betydelse för välmående uppmärksammas mer.
Läs mer utförligt om trenderna i artikeln i Chef som du hittar här.

DO får uppdrag att motverka åldersdiskriminering i arbetslivet
18 december. Diskriminering på grund av ålder är förbjuden enligt diskrimineringslagen, men rapporter visar att både äldre och yngre personer är särskilt utsatta inom arbetslivet. Nu har regeringen gett Diskrimineringsombudsmannen (DO) i uppdrag att tillsammans med arbetsmarknadens parter identifiera behov av stödinsatser och andra åtgärder.
Uppdraget ska redovisas senast den 31 mars 2027. Syftet är att stärka arbetsgivares kunskap och förmåga att motverka åldersdiskriminering i arbetslivet.
– Ett jämlikt och jämställt land tar vara på allas kompetens. Åldersdiskriminering skapar ojämlikhet och hindrar människor från att bidra fullt ut. Med detta uppdrag vill vi säkerställa att arbetsgivare får kunskap för att öka deras förmåga att skapa inkluderande arbetsplatser, säger jämställdhetsminister Nina Larsson i ett pressmeddelande.
Arbetsmarknadsminister Johan Britz pekar på att ålderism är rent slöseri med kompetens och erfarenhet och att åldersfixeringen behöver brytas.
Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje tycker att arbetsgivare, i stället för att fråga när det är dags att gå i pension, borde ställa sig frågan: vad kan vi göra och vad krävs för att du skulle kunna tänka dig att jobba kvar ett år eller två till?
Och socialminister Jakob Forssmed lyfter fram vikten av att äldre och yngre kan mötas över generationsgränser.
– När samtal avtar mellan generationer är risken stor att förståelsen minskar och fördomarna växer.

Spelbranschen får nationellt centrum för forskning
18 december. Game Development Research Centre (GDRC) är namnet på Sveriges nya satsning på spelutvecklingsforskning, som ska samla aktörer inom spelbranschen och fyra svenska lärosäten. Bakom satsningen står KK-stiftelsen, som investerar över 29 miljoner kronor i projektet som löper fram till 2031.
Den svenska spelindustrin växer snabbt men består till stor del av mikroföretag. GDRC ger dessa mindre aktörer tillgång till ny forskning och expertis – något som tidigare ofta varit förbehållet större bolag.
– Genom GDRC kan forskare och företag samarbeta redan från början av forskningsprocessen. Detta gör det möjligt att hitta forskningsfrågor och ta fram resultat som är direkt användbara för företagen och av stort vetenskapligt värde, säger Per Backlund, professor vid Högskolan i Skövde, i ett pressmeddelande.
De lärosäten som är med är Högskolan i Skövde, Malmö universitet, Blekinge tekniska högskola och Karlstads universitet. En rad spelbolag och organisationer finns också med, bland annat EA DICE, Coffee Stain Studios, Ubisoft (Massive), GOALS och Rise.
Men Veronica Sundstedt, professor på BTH, säger i ett pressmeddelande att centret är öppet för fler partner.
– Vi välkomnar andra aktörer att samarbeta med oss, säger hon.

Civilingenjör bland 10 bäst betalda yrkena – IT-chef högt bland cheferna
26 november. Den genomsnittliga månadslönen för anställda i Sverige var 41 600 kr år 2024, enligt den senaste lönestrukturstatistiken från Medlingsinstitutet.
Institutet har släppt två listor: Den första är den med yrkena med högst löner, men eftersom nästan alla yrken där är chefsyrken så har de också en lista där chefsyrkena är exkluderade.
Statistiken utgår från den 3-siffriga koden för anställdas yrke enligt Standard för svensk yrkesklassificering (SSYK), vilket ger en grov indelning. Medlingsinstitutet påpekar också att lönerna som presenteras inte tar hänsyn till faktorer som skicklighet, erfarenhet och ansvar.
På den totala topplistan finns FoU-chefer och IT-chefer med, bland annat:
Om man undantar anställda i chefsyrken och därefter listar de yrkesgrupper med högst månadslön finns civilingenjör med på plats 8. Men också ”Matematiker, aktuarier och statistiker” finns med på plats 5, ”IT-arkitekter, systemutvecklare och testledare m fl” på plats 6 och ”Fysiker och kemister m fl” på plats 10.
– Gemensamt för de yrkesgrupper som tjänar mest är att de har minst tre års högskoleutbildning, säger Peter Beijron, statistiker på Medlingsinstitutet, till tidningen Kollega.










