Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenNominera vår tids främsta ingenjör!

Nominera vår tids främsta ingenjör!

Är du vår tids Polhem? Nu startar jakten på den svenska innovatör som ska få svensk ingenjörskonst finaste pris och en kvarts miljon ur kronprinsessan Victorias hand.

Den svenska mekanikens fader fyller 350 år i år. Det firas runt om i landet och allra festligast blir det den 22 november när Polhemspriset delas ut av kronprinsessan Victoria.

Laila Ohlgrens idé för mobiluppkoppling används över hela världen. Foto: Anna Simonsson

– Arbetet med att visa Polhemprisets historiska plats i det moderna Sveriges utveckling började ju redan för två år sedan när Laila Ohlgren fick priset, säger Peter Larsson, samhällspolitisk direktör på Sveriges Ingenjörer. Hennes innovation, gröna knappen på mobilen som lagrar numret tills det är färdigskrivet och på så sätt underlättar uppkopplingen, är ett väldigt bra exempel på hur en kreativ människas idéer kan få stor betydelse för teknikutvecklingen och hela samhället.

– Vi letar efter nästa pristagare och hoppas att alla hjälper till och lyfter fram dem som gjort viktiga innovationer. Man kan nominera sig själv. Huvudsaken är att det faktiskt är en innovation som finns på marknaden och som man kan påvisa betydelsen av. Det behöver inte vara en jättemaskin, det kan vara en process, ett sätt att hantera något, som är nydanande. Sätt er på fikarasten och spåna.

Peter Larsson är övertygad om att det finns värdiga pristagare som vi inte riktigt vet om.
– Absolut, det såg vi ju förra gången.

Den här gången får pristagaren förutom en kvarts miljon och äran, också den Polhemsmedalj som Christer Fuglesang hade med sig på sin andra rymdfärd.

Du nominerar här!

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?