Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenOron kring Astra Zeneca fortsätter

Oron kring Astra Zeneca fortsätter

Facken på AstraZeneca har skrivit till regeringen i hopp om hjälp med att få aktieägarna att stå emot Pfizers bud. I första hand vill de få aktieägare och politiker att förstå vad företagets närvaro i Sverige betyder för jobb, forskning och framtiden i branschen.

Det har varit turbulenta år för AstraZeneca i Sverige. Först kom nedläggningen av verksamheten i Lund, sedan försvann forskningen från Södertälje och nu pågår ett uppköpsförsök från amerikanska Pfizer. Något som oroar bland andra Sofia Johannesson, ordförande för akademikerföreningen i Södertälje. Tillsammans med de andra ordförandena för de fackliga organisationerna hoppas hon på något slags mobilisering för att säga nej till budet.

– Det är ju  lite för sent men jag tänker, och det har jag känt i flera år nu, att det finns ingen strategi för Life Science i Sverige. Vi skulle vilja att frågan fick mer uppmärksamhet och att man visade att man förstår vad det här betyder. Snart finns det ju inget kvar av läkemedelsindustri i Sverige.

Avsaknaden av entusiasm inför Pfizers bud beror på att det mest uppenbara syftet med affären är att vinna skattetekniska fördelar vilket bland andra Financial Times har redogjort för. Av expertkommentatorerna är det ingen som tror att affären kommer att öka varken konkurrensen eller investeringarna i branschen.

Sofia Johannesson menar att vi i Sverige måste tala mer om om det här frågorna. Och hon pekar på att Astra Zeneca faktiskt är en fråga som rör Europa, inte bara Sverige och Storbritannien. I Astra Zenecas europeiska företagsråd finns representanter för 19 länder där företaget har verksamhet.

– Jag hoppas att aktieägarna är kloka och ser det hela på längre sikt, säger hon. Ett starkt Astra Zeneca som står på egna ben är mycket värt för för Sverige och för Europa. Vi har många bra saker i vår forskningsportfölj nu.

Ett annat Södertäljeföretag, Scania, håller för närvarande på att bli helt tyskägt. Där har de anställdas organisationer förhandlat fram ett avtal med ledningen som innebär att facket måste ge sitt bifall till eventuella nerdragningar i Sverige. Några sådana samtal har inte förts mellan facken på Astra Zeneca och Pfizer och ordförande i AstraZeneca, Leif Johansson, har i en intervju sagt att svenska jobb kan vara i fara om Pfizer köper företaget.

Jenny Grensman

 

 

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Vad gör du om du ställs inför ett etiskt dilemma i jobbet?

0
I jobbet som ingenjör kan det uppstå en konflikt mellan kravet och den egna övertygelsen.  Vad är rätt och vad är fel?  Kanske ett dokument från 1929 kan hjälpa till att ge svaret.

Ingenjörerna som tillverkar vapnen som ska stoppa Putin

0
Hur är det att jobba med produkter som å ena sidan används för att försvara länders självständighet, men som å andra sidan kan döda? Ingenjören ställde frågan till två ingenjörer på BAE Systems.

Hur länge måste jag stanna innan jag byter jobb?

0
Hur länge bör man stanna på ett jobb innan man går vidare till nästa? Karriärcoachen tipsar om hur du bör tänka.

Här finns ingenjörernas mest jämställda chefslöner

0
Många ingenjörer blir chefer och det är inom privat sektor som cheferna tjänar mest. Men där finns ett lönegap mellan könen. I en annan sektor är chefslönerna för ingenjörer helt jämställda.  

Har du gjort en livsnjutarplan över vad som är viktigast i ditt liv?

0
Karriärplanering har du säkert koll på. Men allt annat som är viktigt i livet, hur får du tid och energi till det? Testa att göra en livsnjutarplan där du sätter dina prioriteringar på pränt.

Får man komma med shorts till jobbet?

0
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.