Saco-S på Skatteverket fråntas rätten att förhandla

Skatteverkets huvudkontor

Skatteverkets huvudkontor. Foto: Roland Magnusson/Mostphotos

En konflikt pågår på Skatteverket där kontaktförbundet Akavia har fråntagit den lokala Saco-S-föreningen möjligheten att förhandla. Parterna verkar stå långt ifrån varandra, men Akavias förhandlingschef menar att medlemmarna inte ska påverkas.

Saco-S samlar alla medlemmar i olika Saco-förbund som jobbar i staten. På Skatteverket är fackförbundet Akavia, som största Saco-förbund på arbetsplatsen, kontaktförbund.

Den 20 februari kom beskedet att Akavia fråntar den lokala Saco-S-föreningen på Skatteverket dess förhandlingsmandat, vilket SSRs tidning Akademikern var först med att rapportera.

Akademikern skriver att Akavia fått mandat av Saco-S centralt att dra tillbaka förhandlingsrätten. Och det har nu gjorts, efter att den lokala föreningen ”vägrat att underteckna ett lokalt avtal” om omställningsmedel.

Men när Ingenjören ringer upp Anna Steen, förhandlingschef på Akavia och ordförande för Saco-S centralt, säger hon att omställningsavtalet bara var droppen som fick bägaren att rinna över.

– Det har varit ett långvarigt problem med styrelsens förståelse för sitt uppdrag, bland annat förmåga att teckna lokala avtal. Det har gjort att medlemmarna riskerar att förlora värden för att man inte skrivit på avtalen. Nu bad den lokala styrelsen Akavia om hjälp att förhandla fram ett omställningsavtal, men sedan vägrade de att skriva under, säger hon.

Är det här en unik situation?

– Ja, jag har inte ord för hur unikt det är. Ingen annan förening är i närheten av det här. Vi har som kontaktförbund gjort långtgående insatser för att förklara att de inte är en självständig förening utan en del av Saco-S och hur man ska agera då.

”Vi har inte vägrat skriva under”

Lena Wallgren McBay avgick som ordförande för Saco-S-föreningen på Skatteverket vid årsmötet den 26 februari, ett beslut som var fattat sedan tidigare och inte har med konflikten att göra.

Hon säger att Akavia betonat att de drog in förhandlingsrätten för att medarbetarna skulle förlora rätten till delpension och förflyttningstillägg när styrelsen inte undertecknat ett nytt omställningsavtal.

– Men den frågan blev aktuell först i december 2025, sju månader efter att Saco-S styrelse bemyndigade Akavia att vid behov frånta oss förhandlingsmandatet. Vi har begärt att få se protokollet om det, men har nekats detta. Vi har före den 20 februari inte ens fått del av denna information trots att Akavia påstår att ”detta är självklart även kommunicerat till de som är ytterst berörda”.

Anledningen till att Saco-S föreningsstyrelse inte skrev under avtalet var att det inte tillräckligt tydligt framgick hur medlen ska användas, så att man i efterhand kan stämma av att de gått till det som avsetts.

– Vi har inte vägrat skriva under, utan vi ville nyttja vår rätt att förhandla och eftersträva enhällighet om hur omställningsmedlen ska användas, som tidigare har varit fallet.

Hon lyfter fram att Saco-S-föreningens styrelse till stor del består av jurister och ekonomer och att det inte är brist på kompetens för uppdraget. Styrelsen ifrågasätter också att Akavia dragit in förhandlingsrätten för samtliga förtroendevalda, inte bara styrelsen.

– Åtgärden är helt oproportionerlig. Det här gäller som längst till 1 oktober, det vill säga över hela lönerevisionsperioden. Akavia kan i lönebildningsprocessen inte väga upp för förtroendevalda som är insatta i de lokala förhållandena, vilket kan leda till stor ekonomisk skada för våra 3 700 medlemmar.

– Vi är å våra medlemmars vägnar mest upprörda över att Akavia under hela denna tid inte ens har försökt få till en dialog med Saco-S på Skatteverket hur situationen ska kunna lösas.

Akavia förhandlar på central nivå

Förbudet att förhandla som nu har införts kan gälla som längst till den 1 oktober.

Så länge förbudet gäller så är det Akavia som sköter förhandlingar på central nivå på Skatteverket – som MBL-förhandlingar och tvister.

Individuella medlemmar företräds, i till exempel rehabiliteringsärenden, av sitt eget fackförbund (till exempel Sveriges Ingenjörer).

Saco-S lokalt kan fortfarande ge råd till medlemmarna och ha medlemsmöten, men något förhandlingsarbete ute i de olika delarna av myndigheterna pågår inte.

– Inte just nu, men det ändrar sig allt eftersom saker händer, säger Anna Steen.

Så vad händer med rätten att förhandla?     

– Styrelsen kan få tillbaka förhandlingsmandatet så fort vi kan säkerställa att de förstår sitt uppdrag och kan teckna lokala kollektivavtal så att medlemmarnas värden skyddas.

– Och medlemmarna kan vara lugna med att saker som behöver skötas under tiden kommer att falla på plats.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Symboler för listorna som ställer upp i Ingenjörsvalet 2026.

    Listorna och kandidaterna som ställer upp i Ingenjörsvalet

    21 listor med sammanlagt över 190 kandidater ställer upp i Ingenjörsvalet i april. ”Alla borde kunna hitta något som passar att rösta på”, säger Sofia Johannesson i valberedningen.
  • Högre arbetslöshet för ingenjörer under förra året bidrag till att de individuella löneökningarna blev lägre än året innan. Foto: Getty Images..

    Så mycket ökade ingenjörernas löner 2025

    De individuella löneökningarna för ingenjörer i privat sektor blev förra året de lägsta sedan pandemin. Men eftersom inflationen sjönk kraftigt fick ändå rekordmånga ingenjörer i alla sektorer – 87 procent – en reallöneökning.   
  • Andrea Watz och Emilia Gudmundsson, rådgivare på Sveriges Ingenjörer, berättar hur man ska söka i Saco Lönesök för att få se "rätt" lönestatistik.

    Så använder du lönestatistiken: ”Sikta mot den övre kvartilen”

    Sveriges Ingenjörer har uppdaterat Saco lönesök med ingenjörernas löner. Nu loggar många in – för lönesamtal, när de söker jobb eller bara för att jämföra sin lön. Men hur gör man för att hitta rätt nivå? Två av förbundets rådgivare förklarar hur du använder statistiken på bästa sätt.   
  • Nytt jobb? Så fungerar det med förskottssemester

    Nytt jobb? Så fungerar det med förskottssemester

    Semestertider närmar sig, men om du precis börjat ett nytt jobb är det inte säkert att du hunnit tjäna in till en betald semester. Vad händer då – och vad innebär det egentligen att tacka ja till förskottssemester? Förbundsjuristen reder ut begreppen.
  • Ofta tror man att man är överens, fast man inte är det. Då uppstår en falsk samsyn menar Tomas Eriksson som föreläser om kommunikation och teamwork. Illustration: Getty Images.

    Friktion i tekniska teamet – 5 tips för att kommunicera bättre

    I tvärfunktionella projekt räcker det inte att vara tekniskt skicklig. När olika kompetenser möts uppstår missförstånd som sällan syns men ofta känns. Här förklarar två experter varför samarbetet skaver trots goda intentioner – och hur ingenjörsteam kan hitta ett gemensamt språk.