Snygg teknik hjälper hållbarhet

Energianläggningar uppfattas ofta som farliga och fula. Så även vindkraftsparker, om de kommer för nära. Men genom rätt placering och ett snyggt utförande av kan allmänheten bli mera positiv. Det hävdar forskaren Björn Ekelund vid Luleå tekniska universitet.

Energianläggningar uppfattas ofta som farliga och fula. Så även vindkraftsparker, om de kommer för nära. Men genom rätt placering och ett snyggt utförande av kan allmänheten bli mera positiv. Det hävdar forskaren Björn Ekelund vid Luleå tekniska universitet.

Att samhället behöver en hållbar energiutveckling är de flesta överens om. Men alla är inte lika förtjusta när vindkraftparker eller kraftledningar uppförs i deras närmiljö. Begreppet har, åtminstone i engelskan, fått en egen förkortning: nimby (not in my back yard – inte på min tomt).

Björn Ekelund har i sin forskning studerat hur planering av stadsbyggnad och arkitektur kan skapa en bättre attityd till hållbara energianläggningar. Genom ett annat utförande och placering kan en mer positiv upplevelse av energianläggningarna uppnås.

– Ska vi fullfölja idén om hållbar energi är mötet mellan teknik och människa oundvikligt och det kommer att få synliga effekter i vår närmiljö. Då krävs att människors upplevelse av hållbara energianläggningar också uppfattas på samma sätt som hållbar utveckling i stort, konstaterar han.

Björn Ekelund är först ut att disputera i det nya ämnesområdet Arkitektur på Luleå tekniska universitet där huvudinriktningen är planering och byggande i krävande klimat.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Överst vänster: Kvinnliga arbetare i Nepal. Foto Build up Nepal. Överst höger: En jordbävningssäker skolbyggnad i Nepal. Foto Build up Nepal. Nederst vänster: Tank med färskvatten vid Ndama Primary School, Tanzania. Nederst höger: Ny bikupor i Tanzania.

De får pengar när du röstar i Ingenjörsvalet

Den 10–30 april pågår Ingenjörsvalet då medlemmar i Sveriges Ingenjörer väljer kandidater till förbundets högsta organ. Varje röst gör också skillnad globalt eftersom förbundet skänker 10 kronor per röst till Ingenjörer utan gränser som bekämpar fattigdom i åtta länder.
Fler artiklar