Nu tror ingenjörerna på ekonomin

Konjunkturen har vänt och Sveriges Ingenjörers medlemmar inom privat sektor ser ganska ljust på det ekonomiska läget.

Konjunkturen har vänt och Sveriges Ingenjörers medlemmar inom privat sektor ser ganska ljust på det ekonomiska läget.

Mest optimistiska är man inom avtalsområdena Teknikarbetsgivarna, Stål och metallförbundet samt Industri och kemi.

37 procent av de tillfrågade tror att den ekonomiska situationen kommer att förbättras under 2010. 54 procent tror att situationen kommer att vara oförändrad det närmaste halvåret. Vid den förra mätningen var det  dubbelt så många inom industrin som trodde på en försämring av ekonomin.

I hälften av företagen uppger de svarande att det är brist på ingenjörer trots lågkonjunkturen. Bristen upplevs som större i industriföretag än i tjänsteföretag vilket möjligen kan förklaras med att  man i industriföretagen också upplever arbetsbördan som större. I 61 procent av de företag som rapporterar om ingenjörsbrist säger de förtroendevalda att det är högre arbetsbelastning än normalt.
Sveriges Ingenjörers konjunkturbarometer görs två gånger om året och bygger på insamlade uppgifter från medlemmarna.
JG

Lämna en kommentar

Senaste nytt

I augusti kommer Kiruna kyrka flyttas till stadens nya centrum. Illustrationen ovan är från LKAB:s animerade film av flyttvägen. Till höger: Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke.

Nu förbereder ingenjörerna flytten av Kiruna kyrka

Den 19-20 augusti är det dags. 600 ton trä, en skör altartavla och en transport i rekordformat gör flytten av Kiruna kyrka till en ingenjörsutmaning utöver det vanliga. Kjell Olovsson, projektchef på Veidekke berättar vilka tekniska utmaningar som måste lösas.
Fler artiklar