Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivPensionerHögre pension för statsanställda

Högre pension för statsanställda

Avgifterna för den individuella ålderspensionen för statligt anställda sänks kraftigt den första januari 2011.  En statligt anställd som är 46 år och har en månadslön på 30 700 kr kan få cirka 23 000 kr mer vid sin pensionering. 

Statligt anställda får utöver den kompletterande ålderspensionen (avgift 2,5 procent till Kåpan Pensioner) och den förmånsbestämda ålderspensionen ytterligare en avgiftsbestämd del som kallas den individuella ålderspensionen. Arbetsgivaren avsätter in 2,5 procent av lönen som den anställde själv kan placera hos en valbar försäkringsgivare. Saco-S har tillsammans med de övriga statliga avtalsparterna under snart två års tid förhandlat om sänkta avgifter och nu har man lyckats.
 
Avgifterna till den kompletterande ålderspensionen kommer från januari 2011 att sänkas kraftigt, i genomsnitt med 60 procent. Det innebär att en statligt anställd som är 46 år och har en månadslön på 30 700 kr kan få cirka 23 000 kr mer vid sin pensionering. Det motsvarar en ökning av pensionskapitalet med cirka 7 procent. För en 25-åring kan de nya avgifterna betyda att pensionskapitalet vid 65 års ålder ökar med hela 17 procent.

Totalt finns 22 valbara bolag som tillsammans erbjuder cirka 290 olika sparalternativ i form av traditionell livförsäkring och fondförsäkring. Det finns en stor mångfald av olika fonder inom vitt skilda kategorier, allt från säkra räntefonder och globalfonder till mer riskfyllda alternativ.

På valcentralen SPVs hemsida, www.spv.se kan man jämföra alla valbara försäkringsgivares placeringsalternativ med avgiftsuttag, betyg (enligt Morningstar) och de fem senaste årens avkastning.  

De nya lägre avgifterna kommer att införas automatiskt från och med 1 januari 2011 utan att de statligt anställda behöver göra något omval. Undantaget är dem som tidigare har valt att placera sina pensionsavgifter hos AI Pension (Arkitekternas och Ingenjörernas Pensionskassa). Det är det enda bolag som inte längre finns med bland de valbara placeringsalternativen. Dessa och övriga anställda som vill välja ny försäkringsgivare ska göra ett nytt val före årsskiftet 2010/2011.

Mer information om hur valet går till och om de olika valalternativen samt valblankett finns på SPVs hemsida, www.spv.se 

Här kommer du direkt till sidan med det individuella valet.

4 KOMMENTARER

  1. Hej!

    Utmärkt! Men varför står ingenstans vad som gäller för oss som är pensionärer med statlig pension? Jag är alltså tacksam, om vill ha godheten meddela mig om också vi får förhöjd pension, och om vi i så fall måste göra något för att få denna, eller också detta sker med automatik.

    Vänligen

    Gunnar Syréhn

    • De som redan har gått i pension påverkas inte av detta. Det handlar om en sänkning av avgifterna på avsättningar till den individuella ålderspensionen. I och med att avgifterna sänks ökar pensionskapitalet och på så vis får de som arbetar i dag högre pension när de slutar arbeta.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
Att ha kurser och kurslitteratur på engelska har till stor del setts som något naturligt och oproblematiskt i Sverige. Men nu visar en ny studie från KTH och Chalmers att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

0
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.

Fackordföranden på Cementa: ”Vill poängtera att det är jättekul att jobba fackligt”

0
När mark- och miljööverdomstolen avvisade dåvarande Cementas (i dag Heidelberg Materials) ansökan för fortsatt kalkbrytning på Gotland hamnade det fackliga arbetet i hetluften. Idag har det lugnat ner sig, konstaterar Akademikerföreningens ordförande.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.