Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemMagasinetExtramaterialHar vår syn på korruption förändrats?

Har vår syn på korruption förändrats?

Nationalarenan, Göteborgs stad, Falun. Korruptionsskandalerna har stått som spön i backen den senaste tiden. Kanske har vår inställning till korruption förändrats, men inte så att vi tycker att korruption är okej – det tror de tre experter i ämnet som Ingenjören har pratat med.

– Vi har nog haft en litet idyllisk självbild tidigare, säger Lars-Göran Engfeldt, ordförande för Transparency International Sweden, en internationell organisation som årligen mäter inställningen till korruption i världens länder.

– Sverige brukar ligga i topp som ett av de minst korrumperade länderna och så har det fortsatt även efter de senaste årens skandaler. Men jag tror att vi är mer medvetna om risken för korruption i dag.

Samtidigt har vårt samhälle förändrats och mer av offentligverksamhet ligger numer i bolag eller har privatiserats. Lars-Göran Engfeldt pekar på hur viktigt det är att kontrollsystemen och revisionssystemen följer med i den utvecklingen, vilket de inte riktigt har gjort hittills.

– Boven i dramat är ofta upphandling, säger han. Där finns det uppenbara risker för korruption. Har vi starka institutioner med hög legitimitet så minskar risken, men mycket makt i den svenska statsapparaten har decentraliserats under de senaste decennierna. Ett annat problem är att räckvidden av offentlighetsprincipen försvagats när nya driftsformer inte omfattas.

Lars Korsell, enhetschef på Brottsförebyggande rådet, påpekar att riskerna för korruption vid exempelvis upphandling är välkända.

– Jag tror att det kan vara en tillfällighet att vi sett flera stora skandaler den senaste tiden, men för dem som är insatta i hur upphandlingar går till är riskerna ingen nyhet. Vi är nog mer medvetna i dag.

Statsåklagare Nils-Erik Schultz, som bland annat drivit åtalen i Göteborg, tror att alla skandaler kan bli en väckarklocka för många.

– Vi har sett exempel på otroligt dålig kontroll av hur skattemedel används. Man måste bygga in kontrollfunktioner och sanktionsmöjligheter även om verksamheten ligger i bolag eller läggs ut. Efter alla fall som har uppmärksammats så tror jag att vi anmäler mycket mer, att vi har blivit bättre på att se vad som faktiskt är korruption.

Jenny Grensman

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?