I en längre version av 3 D berättar Stefan Petterson, specialist på IT-säkerhet, mer utförligt om hur BYOD (Bring your own device) påverkar företag och arbetsplatser. I utrikekorren berättar också ingenjören Per Becker mer utförligt om hur det var att jobba med bistånd i Senegal. Dessutom får du några intressanta länkar som hör till den fackliga Guiden- som den här gången handlade om korruption. Här kan du också läsa en längre version av artikeln om arbetsmiljön inom byggsektorn.
Rättelse– Slutligen vill vi också göra er uppmärksamma om att ett fel har smugit sig in i Ingenjören nummer 5, 2012, i artikeln om mobilerna. Bildtexten på sidan 43 handlar om Xperia Ray, men på bilden syns en Xperia X10. Redaktionen ber om ursäkt för misstaget.
Ingenjörer är eftertraktade på arbetsmarknaden. Ändå kan det vara tufft att hitta det första jobbet efter examen. ”Periodvis har jag känt mig förtvivlad och det har påverkat mitt självförtroende” berättar en av de nyexade ingenjörer som Ingenjören pratat med.
Nervös inför exjobbet? En erfaren handledare, fyra prisbelönta exjobbare och en ansvarig för FoU delar med sig av sina bästa råd för ett lyckat exjobb – och fallgroparna du bör undvika.
Studenter som läser den valbara kursen Utlandsbyggande vid Luleå tekniska universitet får chansen att åka på en studieresa, som en del av kursen. För studenterna har resorna varit både lärorika och ett minne för livet.
Alla sägs upp från Novo Energy • 9 trender för hälsa och träning • DO får uppdrag att motverka åldersdiskriminering • Spelbranschen får forskningscenter • Civilingenjör och IT-chef bland bäst betalda
Hade det hänt om personen inte druckit alkohol? Om svaret är nej är det ett alkoholrelaterat problem menar experten Anna Sjöström, även känd som Promilletanten. Hon träffar kvinnor som är förbannade på att alkoholkulturen på jobbet skapar otrygghet.
Ingenjörer är eftertraktade på arbetsmarknaden. Ändå kan det vara tufft att hitta det första jobbet efter examen. ”Periodvis har jag känt mig förtvivlad och det har påverkat mitt självförtroende” berättar en av de nyexade ingenjörer som Ingenjören pratat med.