Hur har löneavtalet fungerat i staten?

Nu ska löneavtalet Rals-T för statligt anställda utvärderas av fack och arbetsgivare tillsammans. En enkät har nyligen skickats ut till alla arbetsplatser med minst 15 Saco-medlemmar.

Nu ska löneavtalet Rals-Tför statligt anställda utvärderas av fack och arbetsgivare tillsammans. En enkät har nyligen skickats ut till alla arbetsplatser med minst 15 Saco-medlemmar.

Vartannat år ska en partsgemensam utvärdering genomföras av löneavtalet Rals-T och nu har arbetet med den andra utvärderingen inletts. En enkät har skickats ut av Saco-S och Arbetsgivarverket till alla statliga arbetsplatser som omfattas av avtalet där det finns minst 15 anställda Saco-medlemmar. Enkäten ska besvaras av både arbetsgivaren och Sacos förtroendevalda. Frågorna handlar om löneutveckling, lönebilden, den lokala löneprocessen och hur möjligheten att ingå enskilda överenskommelser har fungerat i praktiken. Enkäten kommer också kompletteras med intervjuer som genomförs i januari. Utvärderingen ska vara klar den 15 mars 2014.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

KTH, Trafikverket, Luftfartsverket

Här är kraven när avtalen för staten omförhandlas

Möjlighet att byta till sig mer semester och högre pension, prova jobb i privat sektor, jobba på distans och gå till tandläkaren på arbetstid. Det är några av akademikernas krav när statliga avtal nu ska förhandlas.  
Fler artiklar