Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivArbetsmarknadKlarar avtalen nollinflation?

Klarar avtalen nollinflation?

Det kan bli goda reallöneökningar… eller en för tidig avtalsrörelse. Fram till den sista september går det att säga upp avtalen inom industrin.

Med noll procent i inflation och löneökningar på 2-3 procent kan det bli bra löneökningar för många anställda inom svensk industri. De lokala förhandlingsresultat som hade inrapporterats till Sveriges Ingenjörer i början av sommaren låg på 2-3 procent i lönehöjning. Med en utebliven inflation ger det ett bra tillskott i lönekuvertet. Men företagen tycker inte att det är lika roligt. Löneavtalen är framförhandlade utifrån inflationsmålet på 2 procent och uteblir det blir det en ytterligare kostnadsökning för företagen utan att de själva kan ta ut så mycket mer för sina varor. ”Tid för förändrad lönebildning” var också namnet på en rapport om hur svensk arbetskraftskostnad har ökat och hur det kan påverka vår konkurrenskraft som Teknikföretagen presenterade vid årets Almedalsvecka.

– Att säga upp ett avtal kräver, som jag ser det, ganska mycket, säger Anders Boström, ombudsman med ansvar för industrin på Sveriges Ingenjörer. Hade vi varit i samma läge som 2008 skulle jag inte ha blivit förvånad men nu tror jag ändå inte att det är riktigt lika illa. Vi har inte fått några signaler om att det i alla fall.

Anders Rune, chefsekonom på Teknikföretagen säger att problemet med låg inflation var större tidigare när kronan var starkare. Nu har kronkursen sjunkit lite vilket gör att företagen kan få ut mer pengar av sina varor. Samtidigt går återhämtningen trögare än väntat för den europeiska ekonomin och den oro som skapas av det politiska läget – främst i Ukraina – bidrar till att dämpa den ekonomiska aktiviteten.
– Vi har ju ingen tradition av att säga upp avtal precis men det finns industrigrenar som har det tufft, säger Anders Rune. Men det är inte min uppgift att tala om för media vad vi tänker göra.
Jenny Grensman

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?