Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivIngenjör ses som bästa framtidsyrket

Ingenjör ses som bästa framtidsyrket

Ungefär var tredje svensk ångrar sitt val av utbildning. Vanligaste svaret bland dem som har ångrat sig är att de borde ha läst till dataexpert eller ingenjör i stället. Det framkommer i en rapport från Manpower Work Life.

En undersökning från Manpower visar att svenskarna anser att ingenjör är det främsta framtidsyrket. På frågan ”Om du kunde ändra det förflutna, hade du då valt en annorlunda utbildning?” svarade 33 procent ”ja, helt säkert” och 37 procent ”ja, kanske”. En klar majoritet känner alltså att en annan utbildning kunde ha varit bättre. När de som ångrade sig tillfrågades vad de borde ha läst i stället blev data och ingenjör de vanligaste svaren.

undersökningen

Undersökningen Manpower Work Life Rapport 2016 fick in svar från 4398 svenskar om högre utbildning. Alla som svarat i undersökningen har haft sin profil registrerad på Manpower.se. Enligt Manpower är gruppen representativ för Sveriges arbetsföra befolkning med avseende på ålder, kön och bostadsort.

En annan fråga som gick till alla i undersökningen handlade om vilken utbildning de generellt ville rekommendera till ungdomar. Där fick svaret ”ingenjör” klart flest kryss. 19 procent svarade”ingenjör”, medan 13 procent svarade ”Data/IT”. Dessa två svar behöver kanske inte utesluta varandra, men svaren ger ändå tillsammans en tydlig fingervisning om hur många resonerar. Betydligt färre rekommendationer fick yrken som ekonom, lärare och jobb inom vården.

Många av rekommendationerna för vilken utbildning som är bra att gå, var baserade på möjligheterna för att få jobb, men utsikterna att få utveckla sig själv i jobbet var också en viktig faktor.

Manpowers undersökning refererar till siffror från SCB som säger att både lärare och olika sorters tekniker väntas bli bristyrken år 2025, medan det väntas bli ett överskott av samhällsvetare, inte minst journalister. Enligt SCB kan det även bli ett visst överskott på vissa ingenjörsinriktningar.

Sture Henckel

 

4 KOMMENTARER

  1. Är det bland dom som ångrar sig som 19 procent rekommenderar en ingenjörsutbildning? Så står det i ingressen men läser man artikeln så verkar det som om det är 19% av alla tillfrågade som skulle rekommendera ingenjör. Vore intressant att få klargjort.

    • Bra fråga om vem som egentligen ville rekommendera ingenjörsutbildningen. Det blev tyvärr väldigt oklart uttryckt i texten, men svaret på frågan är lite både och. Som en konsekvens av frågan har jag omformulerat några meningar i hopp om att kunna förtydliga.

      Bland de tillfrågade i hela undersökningen var det 19 procent som ville rekommendera unga personer att läsa en ingenjörsutbildning, se grafiken. Vad gäller dem som ångrade sitt eget yrkesval så finns det i rapporten inga siffror, det står bara att det vanligaste svaret på vad de skulle ha läst i stället var ”Data/IT”, följt av civilingenjör.

  2. Jag ångrar verkligen att jag valde att bli civilingenjör.

    Underbetalt i förhållande till statistiken alltför ofta för min del (HR-folket ”vill inte ta ställning till Sveriges ingenjörers statistik”), överbelastat, underutnyttjande av ens kompetens och för min del svårt att få passande jobb för att jag fastnat i någon slags moment 22-fälla där jag utmatchas av erfarenhet vid ansökningar och därför heller inte får jobb.

    Jag skulle inte rekommendera någon att bli ingenjör om man inte har en brinnande passion för något specifikt tekniskt fält.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Hur länge måste jag stanna innan jag byter jobb?

0
Hur länge bör man stanna på ett jobb innan man går vidare till nästa? Karriärcoachen tipsar om hur du bör tänka.

Här finns ingenjörernas mest jämställda chefslöner

0
Många ingenjörer blir chefer och det är inom privat sektor som cheferna tjänar mest. Men där finns ett lönegap mellan könen. I en annan sektor är chefslönerna för ingenjörer helt jämställda.  

Har du gjort en livsnjutarplan över vad som är viktigast i ditt liv?

0
Karriärplanering har du säkert koll på. Men allt annat som är viktigt i livet, hur får du tid och energi till det? Testa att göra en livsnjutarplan där du sätter dina prioriteringar på pränt.

Får man komma med shorts till jobbet?

0
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

Ger din chef dig ont i magen?

0
Var tredje svensk uppger att de har en destruktiv chef. En ny bok ger konkreta förslag på hur du hanterar en sådan situation.

”Så här fick vi vårt första ingenjörsjobb”

0
För nyexade finns många andra vägar än platsannonser till det första jobbet. Ingenjören frågade sex ingenjörer hur de fick sitt första jobb efter examen.

Hur gör du för att inte jobba över?

0
Som ingenjör kan det vara svårt att sätta gränser för sin arbetstid. Här är ingenjörernas egna tips på hur de undviker att jobba över när arbetsbelastningen är hög.
Scania Lisa Lorentzon

Högre löneökningar än märket på Scania

2
Akademikerna på Scania får 4,9 procents löneökning i år, högre än märket på 3,9 procent. Dessutom ska goda prestationer ge extra lyft.
Arbetslösheten för ingenjörer 2020-2023

Rekordlåg arbetslöshet för ingenjörer – och små ändringar inom bygg

0
Ekonomin skakar. Men det märks inte på arbetslösheten för ingenjörer. Och i byggsektorn, där vissa delar har det tufft, är förändringarna ändå små.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Undvik ingenjörernas vanligaste cv-missar

0
Ett cv ska vara tydligt och visa vad du har för kompetens och erfarenhet. Visst är det bra att sticka ut men passa dig för att tappa trovärdighet. Här är nio vanliga misstag – och hur du undviker dem.