Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemForskning & utbildningUnder coronakrisen: Teknologer hjälper elever som pluggar hemifrån

Under coronakrisen: Teknologer hjälper elever som pluggar hemifrån

Ett inlägg på Facebook av en KTH-student var allt som behövdes. Sedan har det varit full fart på mattehjälpen för högstadie- och gymnasieelever som måste plugga hemifrån på grund av coronaviruset. Frågor kom in direkt och hittills har flera hundra teknologer och andra svarat.  

Måndag eftermiddag den 16 mars postade KTH-studenten Sophie Åström inlägget om gruppen och appen “Gratis mattehjälp online”. Ett dygn senare hade inlägget delats över 38 000 gånger.

Sophie Åström
Sophie Åström

– Det började i liten skala med min klass på KTH och sedan har vi skalat upp det. Min kille har hjälpt till och massor av KTH-studenter anslöt. Nu är det studenter från alla universitet, pensionerade lärare, eldsjälar, föräldrar och andra som hjälper till, berättar Sophie Åström.

Efter ett knappt dygn var det 200 personer som registrerat sig som hjälpare, men efter det har det fortsatt att öka, så hon kan inte säga hur många det är nu, bara att det är hundratals.

Nyheten spred sig också snabbt till föräldrar, elever och lärare, vilket gjort att frågorna rullat in.

Hur är hjälpen upplagd?

– Jag har använt gratisappen Slack för att den har en tydlig struktur. På Facebook skulle det vara lättare att inlägg tappades bort. Nu finns det kanaler för årskurs 6–9, matematik 1–5 på gymnasiet, fysik, biologi, kemi och programmering.

Profilbild Gratis mattehjälp online
Gruppens bild på Facebook. Nu är det stor spridning bland dem som ger mattehjälp.

Sophies lillasyster fick vara testperson, och sedan drog allt igång.

Och strukturen är verkligen tydlig. När det finns nya frågor markeras den kurs det kommit frågor i. Och med så många som hjälper kommer svaren ofta inom fem minuter.

De flesta som skickat in frågor har fotograferat det mattetal de vill ha hjälp med och lagt upp. Det är allt från hur man räknar division utan miniräknare till förändringshastigheter och derivator.

För varje fråga har det kommit allt från några till tiotals svar. Några svarar kortfattat medan andra pedagogiskt går igenom steg för steg hur man ska tänka.

Varför startade du det här?

– Jag ville hitta ett smidigt sätt så att alla, oavsett ekonomiska möjligheter kunde få hjälp, säger Sophie Åström.

Så här hittar du hjälpen

Gå in på sajten dothemath.se eller gå in på Gratis mattehjälp online på Facebook. Där finns instruktioner för hur du enkelt registrerar dig för att ge eller få hjälp.

– Det känns fantastiskt att det gått så här bra. Jag är så tacksam för alla som vill hjälpa till. Hjälpen betyder mycket både för eleverna och för lärare som blir avlastade så att de kan fokusera på att göra utbildningen digital eller vad som krävs.

Nu har en styrgrupp bildats med engagerade hjälpare över hela landet som hjälps åt att se till att allt rullar på. De ansvarar för olika delar, som att hjälpa till om någon har problem med att registrera sig. De håller också koll på att det är en bra ton och att alla är schyssta. Och hittills har det inte varit några problem med det.

– Det är viktigt att det här är en trygg plattform. Att man visar varandra respekt. Annars åker man ut. Det kan ju hända i alla grupper att det kommer dåliga kommentarer eller att någon spamar, men vi har rustat upp för det, säger Sophie Åström.

Är det någon risk att allt ebbar ut, att det bara är nu i början som folk hjälper till?

– Det är svårt att säga. Jag hoppas att ju fler som hjälper till så ska det alltid finnas folk som svarar.

Karin Thorsell

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.