Vad vill du läsa om i Ingenjören? Vinn presentkort på Clas Ohlson

Vad tycker du att Ingenjören borde skriva mer om? Tipsa oss!
Ingenjören är Sveriges Ingenjörers medlemstidning och vi vill skriva artiklar som är relevanta för så många ingenjörer som möjligt. Nu behöver vi din hjälp att göra tidningen ännu bättre.
Redaktionen får in en hel del tips, önskemål och synpunkter från läsarna. Men vi vill ha ännu fler. Svara på minst två av frågorna här nedanför så är du med i utlottningen av tre presentkort från Clas Ohlson på vardera 500 kronor.
Vi hoppas få tips både från yrkesverksamma och ingenjörsstudenter.
Vi behöver ditt svar senast den 7 november.
Här är frågorna:
- Vad tycker du att Ingenjören borde skriva mer om? Tipsa oss om ämnen som du saknar eller vill läsa mer om.
- Vad finns det för problem eller på ditt jobb eller i dina studier som du vill att vi ger tips om hur man kan hantera?
- Vad handlar din drömartikel i Ingenjören om?
- Har du, eller ni på din arbetsplats, varit med om något på jobbet som vi kan intervjua dig/er om? Det kan vara positiva eller negativa händelser som andra kan lära sig av, eller är bra att veta om. Vi vill gärna få konkreta exempel och vill ha personer att intervjua – antingen för en egen artikel eller som ett av flera exempel. Det är möjligt att vara anonym i artikeln.
Vill du skriva mer om vad du tycker om tidningen utöver frågorna så får du gärna göra det också.
Mejla oss på ingenjoren@sverigesingenjorer.se och skriv ”Tips” i ämnesraden, eller fyll i formuläret på vår kontaktsida.
Välkommen med dina svar!