Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemFackligtLjus arbetsmarknad för ingenjörer

Ljus arbetsmarknad för ingenjörer

Nu är arbetslösheten bland ingenjörer nere på 1,4 procent, visar ny statistik från Sveriges Ingenjörer. Och varslen fortsätter att minska på arbetsmarknaden totalt sätt, enligt arbetsförmedlingen. Men trots många goda tecken tycker Olle Dahlberg, utredare på förbundet, att det är för tidigt att lita på att arbetslösheten redan börjar falla.

Enligt arbetsförmedlingens senaste arbetsmarknadsrapport räknar man med att arbetslösheten kommer att plana ut under andra halvåret 2010 men man tror att det kommer att dröja fram till 2012 innan minskningen tar fart på riktigt.

För ingenjörer ser dock framtiden fortfarande ljus ut. Tidigare under hösten låg arbetslöshetssiffrorna bland ingenjörer på 1,5 procent och nu visar statistik från november månad att vi nu är nere på 1,4 procent.

Eftersom skillnaden mellan 1,4 och 1,5 procent är ytterst marginell (tre till arbetslösa ingenjörer gör att siffran höjs till 1,5 procent) kan man i princip säga att arbetslösheten sett likadan ut sedan augusti månad.

De varsel som precis ägt rum på Ericsson i Borås (90 tjänstemän varslade) kommer inte att ge en stor inverkan på arbetslösheten bland ingenjörerna. Av Sveriges Ingenjörers medlemmar är det statistiskt sett sju stycken medlemmar som kommer att räknas som arbetslösa.

— Även om de ingenjörer som blir arbetslösa naturligtvis kommer att känna av det spelar ett enskilt varsel inte så stor roll när det gäller arbetslösheten rent generellt för ingenjörerna. Det är de långa tendenserna man studerar och det lutar fortfarande åt en utplaning, säger Olle Dahlberg, utredare och statistiker på förbundet.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fackordföranden på Cementa: ”Vill poängtera att det är jättekul att jobba fackligt”

0
När mark- och miljööverdomstolen avvisade dåvarande Cementas ansökan för fortsatt kalkbrytning på Gotland hamnade det fackliga arbetet i hetluften. Idag har det lugnat ner sig, konstaterar Akademikerföreningens ordförande.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.
Farid Bonawiede utanför Södra Cell

Tekniska fysikerns dagbok: ”Varierat, utmanande och tekniskt på ett liknande sätt som utbildningen”

0
Farid Bonaweide har inte ett jobb utan (minst) tre: Vd för ett mjukvarubolag, it-chef på en startup och frilans i riskberäkning och analys.
Ångströmlaboratoriet, Uppsala universitet

377 miljoner extra till utbildning av ingenjörer 2024 – ”30-årig trend bruten”

3
Fler utbildningsplatser, mer forskning, mer till kompetensutveckling. Och efter 30 års minskning: mer per student.
Python website

Nu startar antagningen till universitets-kurser i Python för yrkesverksamma

0
Ska gå att läsa parallellt med jobbet. Och den här typen av kurser ökar nu.

Trött efter jobbet? Så kan nya rutiner göra skillnad

2
Tallriksmodellen för hjärnan är en metod som hjälper dig att få energin att räcka även under de tuffaste höstmånaderna. 

Jobbets stora tidstjuv – men kan man tacka nej till möten?

2
Är din arbetstid helt sönderbokad eftersom andra kan lägga in möten i din digitala kalender? Det kan vara dags att börja tacka nej till möten, men det kräver lite fingertoppskänsla.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Varsel på arbetsplatsen? Så funkar det

0
Vad händer när arbetsgivaren lägger ett varsel? Och vad bör jag som anställd tänka på för att undvika de vanligaste misstagen? Chefsjuristen på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.