Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemForskning & utbildningLandskrona startar teknikcollege

Landskrona startar teknikcollege

I höst startar landets första yrkeshögskoleutbildning till collegeingenjör. Landskrona satsar på en sammanhängande teknikutbildning från grundskola till yrkeshögskola.

Redan på högstadiet kommer elever från och med i höst att att kunna välja att gå så kallat juniorcollege. Det är nya profilklasser i årskurserna 7-9 med yrkesinriktning startar i Landskrona från hösten 2010. Bygg- el och industri är några av inriktningarna som ska locka elever till jobb redan efter grundskolan.

Teknikcollege som också startar i höst är huvudsakligen inriktad på yrkesförberedande program på gymnasienivå. Teknikcollege har ett samarbete med näringslivet och företagen har möjlighet att påverka utbildningen. Utbildningen ska ge möjlighet till jobb direkt och/eller behörighet till vidare studier vid olika ingenjörsutbildningar. Utbildningarna ska även arbeta med en profil mot miljöfrågor och det hållbara samhället.

Yrkeshögskoleutbildning till collegeingenjör som startar till hösten omfattar 25 studieplatser och ska fylla tomrummet mellan nuvarande tekniska gymnasieutbildningar och högskolans tekniska utbildningar som har funnits sedan den fyraåriga tekniska linjen försvann.. En collegeingenjör ska kunna arbeta som ingenjör på ”mellannivå”. Exempel på yrkesroller efter utbildningen är konstruktör och produktionstekniker.

Näringslivet i regionen är positivt till satsningarna på teknikutbildningar i Landskrona.
— Detta har vi väntat på länge”, säger Göran Green, VD på elinstallationsföretaget GC-gruppen i Landskrona. Nu kan vi erbjuda våra elever en företagsanpassad teknikutbildning från grundskolan till ingenjörsutbildning.

Sveriges Ingenjörer är positivt till Landskronas initiativ till att tidigt försöka fånga upp teknikintresset.
— Och visst är det roligt att det uppfattas ligga en attraktionskraft i ordet ”ingenjör”. Frågan är ändå om det är nödvändigt, eller ens rätt, att använda benämningen ingenjör för yrkeshögskoleutbildningar. Redan idag har studenter och arbetsgivare svårt att orientera sig i utbudet av civil- och högskoleingenjörsutbildningar, och fler blir det när den nya gymnasieingenjören kommer upp på banan. Varför inte istället ge yrkeshögskoleutbildningen en särskild identitet, i form av till exempel en utbildning till ”tekniker”? säger Olle Dahlberg, ansvarig för utbildningsfrågor på Sveriges Ingenjörer

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.