Mer än hälften av alla högskoleingenjörsstudenter tar inte ut sin examen, vilket ofta beror på att de fått ett jobb innan utbildningen är avslutat. Det visar en ny rapport från Högskoleverket.
Mer än hälften av alla högskoleingenjörsstudenter tar inte ut sin examen, vilket ofta beror på att de fått ett jobb innan utbildningen är avslutat. Det visar en ny rapport från Högskoleverket.
I Högskoleverkets rapport Orsaker till studieavbrott framgår att var tionde student som inte har tagit ut sin examen ändå har gått klart sitt yrkesexamensprogram.
När det kommer till ingenjörer så har en fjärdedel av alla som avbryter en teknisk utbildning gjort det på grund av att de fått arbete som ofta matchar utbildningen och endast 37 procent tar ut sin examen. Bland de högskoleingenjörsstudenter som inte avlägger en högskolexamen avlägger 15 procent en kandidatexamen i teknik i stället. Och 12 procent hade fullföljt utbildningen men inte tagit ut examensbeviset.
Orsakerna till studieavbrotten varierade. 45 procent uppgav att själva utbildningen var orsaken till uppbrottet. 29 procent uppgav sociala faktorer som huvudorsak till avbrott och 9 procent uppgav ekonomiska faktorer som huvudorsaken.
Studien visar också att kvinnliga studenter inom alla studieinriktningar avbryter sina studier tidigare i utbildningen (oftast efter de två första terminerna) medan män i större utsträckning väntar med att hoppa av tills sista terminen.
Senaste nytt
-
Nyheter i korthet: Mäktigast inom hållbarhet, ”corporate bullshit” och varning för tjänstepensionsflytt
Ingenjörer på listan över mäktigast inom hållbarhet • Mäns livslängd närmar sig kvinnors • Sämre beslut med ”corporate bullshit” • Varning för att koppla tjänstepension till bolån -
Första lönen: ”Var inte rädd att förhandla”
Snart dags att förhandla din första lön som nyutbildad ingenjör? Så här kan du förbereda dina egna argument – och bemöta arbetsgivarens frågor. -
Tre tips som ger dig koll på det orangea kuvertet
För många har det orangea kuvertet redan landat i brevlådan, en årlig påminnelse om den kommande pensionen – och kanske ett litet dåligt samvete. Här är pensionsexpertens tre tips på vad du kan göra när du får ditt årsbesked för dina pensionspengar. -
Så satsar Volvo, Afry och Vattenfall på internships och traineeprogram
Ingenjören har pratat med några arbetsgivare i toppen av Universums rankning över ingenjörsstudenters drömarbetsgivare. Hur satsar de på internships och traineeprogram – och vad bör studenter tänka på när de söker? -
Chansen att få jobb efter examen – så säger studenterna
I januari skrev Ingenjören om att många nyexaminerade ingenjörer har mött en tuffare arbetsmarknad än de väntat sig. Och det ämnet tas också upp i andra medier.
Nyheter i korthet: Mäktigast inom hållbarhet, ”corporate bullshit” och varning för tjänstepensionsflytt
Ingenjörer på listan över mäktigast inom hållbarhet • Mäns livslängd närmar sig kvinnors • Sämre beslut med ”corporate bullshit” • Varning för att koppla tjänstepension till bolån











