Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenKvinnor vinner på lönesamtal

Kvinnor vinner på lönesamtal

Kvinnor tjänar i snitt 2 procent mer i lön om de har lönesamtal med chefen. När kvinnor själva förhandlar blir det svårare för chefen att dra generella slutsatser om föräldraledighet, något som annars ofta är en av orsakerna till att kvinnor som inte förhandlar får lägre lön. Det visar en ny studie gjord av Saco.

Studien baseras på en bearbetning av lönestatistik från 2008 som Sacos utredare Lena Granqvist och Håkan Regner har gjort. Under 1990-talet utvecklades branschavtalen för akademiker i riktningen mot den lokala nivån och i början av 2000-talet introducerades lönesamtalsmodellen som innebär att chef och medarbetare återkommande ska träffas och diskutera lön och prestation.

Tidigare har man trott att individuell lönesättning missgynnar kvinnor i allmänhet då kvinnor ansågs vara sämre än män på att ta för sig i enskilda förhandlingar, men det har alltså visat sig att kvinnor i stället tjänar på att själv förhandla sin lön.

Studieförfattarna tror att en av förklaringarna kan vara att lönesamtalet motverkar en så kallad statistisk diskriminering. Statistisk diskriminering innebär att arbetsgivaren bedömer den enskilda kvinnan på basen av förväntningar om kvinnors genomsnittliga beteende- exempelvis att kvinnor i genomsnitt tar ut längre föräldraledighet än män. Detta kan resultera i att kvinnor inte blir befordrade eller får löneökningar i samma utsträckning som män.

Lönesamtalet fungerar alltså som ett redskap att lyfta fram kvinnorna som individer.
– Slutsatsen är att väl fungerande lönesamtal är ett viktigt redskap för att komma tillrätta med löneskillnaderna mellan män och kvinnor. Individuella lönesamtal är helt enkelt bra för jämställdheten, säger Anna Ekström, ordförande för Saco.

Källa: Sveriges Akademikers Centralorganisation (Saco).

Några tips inför lönesamtalet!
Hör med dina lokala fackliga representanter vilka kriterier som gäller för din arbetsplats.
Jämför din lön med andra akademikers.
Värdera din arbetsprestation, försök att komma ihåg de gånger du har fått feedback från chefen för något som du har lyckats bra med. Glöm inte att räkna in övertiden.

Fler tips hittar du på Sveriges Ingenjörers hemsida under Lön- ditt lönesamtal. Logga in med ditt medlemsnummer.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.