Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivJubiléet rullar vidare

Jubiléet rullar vidare

After worken i Växjö i våras blev en succé - nu fortsätter Sveriges Ingenjörers jubileumsturné till tio nya orter. Foto: Lina Alriksson.

Sveriges Ingenjörers 150-års jubileum rullar vidare. Tio orter till får besök under hösten. Teater, experiment, seminarier och mingel väntar. Du kommer väl?

Luleå, Umeå, Uppsala, Stockholm, Göterborg, Linköping, Jönköping, Karlstad, Västerås och Malmö/Helsingborg står på tur under en späckad månad.

Turnéns slutfas inleds med Luleå den 29 augusti och avslutas i Västerås den 29 september. Förutom träffar med lokala makthavare, matiga seminarier för medlemmarna och träffar för förtroendemän har programmets nu också utökats med Expomobilen, en lastbil full med experiment där man band annat kan spela mindball.

På vissa av orterna ordnas teknikkollo för att uppmuntra framtida experimenterande och i Luleå, Uppsala , Malmö, Göteborg, Linköping, Stockholm och Västerås visas den specialskrivna  komedin Älskade Ingenjör med Rachel Mohlin och Björn Kjellman i huvudrollerna. 

Läs mer om turnén och anmäl dig till evenemangen på älskadeingenjör.se.

Tidigare publicerat:
» Premiär för förbundets jubileumsturné (ingenjoren.se 7/4 2011)

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

Så äter du rätt för att orka studierna och vara skärpt på tentorna

0
Studietiden innebär för många sämre matvanor. Slarv och snabba lösningar kan sumpa chansen att nå bra studieresultat. Kostforskaren ger dig smarta tips.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.