Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivAllt färre lånar till högskolestudier

Allt färre lånar till högskolestudier

Bara två tredjedelar av landets högskolestudenter tar studielån – det är färre än någonsin tidigare. Samtidigt bor allt fler också kvar hos föräldrarna, enligt ny statistik från CSN.

– Det som skiljer dem som lånar från dem som inte lånar är vad vi brukar kalla föräldrabidraget. De får helt enkelt större bidrag hemifrån, säger Magnus Forss, chef för CSN:s utvärderings- och statistikenhet.

Sedan studiemedelsreformen 2001 har andelen studenter som tar studielån sjunkit dramatiskt, från 82 procent året innan reformen till dagens rekordlåga 67,5 procent. Går man längre tillbaka blir trenden ännu tydligare – 1988 tog hela 90 procent av studenterna studielån.

Särskilt vanligt är det att de yngsta studenterna avstår från studielånet. Det är också de som i högst utsträckning bor kvar hos föräldrarna under studietiden, berättar Magnus Forss, som tror att viljan att avstå från studielån inte bara beror på studiemedelsreformen för tio år sedan.

– Dagens föräldrar har en ökad möjlighet att hjälpa sina barn under studietiden. Det ser man också om man tittar på SCB:s siffror, familjernas ekonomi har blivit bättre senaste åren.

Men samtidigt var en av tankarna bakom 2001 års reform just att se till att studenter inte lånar pengar i onödan.

– I det nya systemet får man betala mer från dag ett. Det lönar sig helt enkelt att låta bli att låna, så viljan har ökat, säger Magnus Forss.

Viljan att låna har alltså minskat i och med det nya systemet, samtidigt som dagens föräldrar har större möjligheter att hjälpa sina barn. Däremot så verkar det inte finnas något samband mellan extraarbete och att ta mindre lån, berättar Magnus Forss.

Man har inte heller kunnat se någon skillnad i studieresultat mellan dem som tar lån och dem som klarar sig utan.

– Varken extrajobb eller lån verkar påverka studieresultaten – de verkar leva ett helt eget liv, säger Magnus Forss.

Läs mer:
» Hela rapporten från CSN (pdf)
» Rapporten ”Varför lånar inte de studerande?” från CSN (pdf)

1 KOMMENTAR

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

0
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

0
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.