Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivAllt mer ojämlikt män emellan

Allt mer ojämlikt män emellan

Ju högre lön en man har, desto fler barn får han, generellt sett. Foto: Hasse Holmberg/Scanpix

Män med hög inkomst skaffar allt fler barn. För kvinnor är det mer komplext. De väljer fortfarande i hög grad mellan inkomst och barn. Det är några av slutsatserna i en studie av institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering, IFAU.

I rapporten ”Måste man välja?” redogör Anne Boschini och hennes medförfattare bland annat för för hur ojämlikheterna män emellan har ökat sedan början av 1990-talet. Studien som löper från 1990 till 2007 riktar in sig på män och kvinnor födda 1945-1962 och jämför deras livssituation när de är 45 år.

Män med höga inkomster skaffar i regel fler barn än män med låga inkomster. Enligt forskarna beror sambandet på att män med höga inkomster har råd med större familjer, och den ökade inkomstspridningen mellan män gör att skillnaderna i antal barn också ökar.

För kvinnorna är sambanden mer komplexa. Bland högutbildade kvinnor finns inget sådant samband mellan inkomst och antal barn. Bland kvinnor utan universitetsutbildning är det i stället de mest lågavlönade som har flest barn. De barnlösa kvinnorna har dock generellt sett lägre inkomster än dem som är mammor. Kvinnornas inkomster spretar inte alls på samma sätt som männens. En möjlig orsak kan vara att kvinnor avstår från att ta de mest inkomstbringande jobben för att i stället kunna bli mamma.

En större andel av kvinnorna än männen har universitetsutbildning, även i de tidigare årskullarna. Fler kvinnor än män är högutbildade, men fortfarande är det fler män som har vad som räknas som prestigeutbildningar (till exempel civilingenjör, civilekonom och läkare).

Kvinnornas högre utbildning har inneburit att tillgången på högutbildade män har sjunkit relativt sett. Det påverkar vem som får barn med vem, skriver rapportförfattarna. Svenska föräldrapar har blivit mindre lika varandra i sina utbildningar, medan åldersgapet mellan män och kvinnor har ökat, dock bara med cirka ett halvår.

Förstagångsföräldrarna blir också något äldre. De som är födda 1962 blev i genomsnitt förstagångsföräldrar två år senare än de som var födda 1945. Skillnaden gäller för både män och kvinnor och oavsett utbildningsgrad.

Sture Henckel

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Katarina Wåhlin Alm, Jenny Gibson, Marianne Erlandson och Hans Näslund

Så mycket tjänar 213 kommunala teknik- och samhällsbyggnadschefer

0
Snittlönen för förvaltningschefer inom teknik och samhällsbyggnad i kommunerna ligger i nivå med jämförbara tjänster i privat sektor. Det visar en genomgång.
Rasmus Ågren

Elektronikingenjörens dagbok från Ikea – jobbar med de uppkopplade produkterna

0
Ikea säljer inte bara möbler och servetter. I Malmö utvecklar företaget elektronik – bland annat till lampor och högtalare. Här berättar ingenjören Rasmus Ågrens om en vecka på jobbet.
Fasader i Globenpområdet

Så tjänar ingenjörer i 19 branscher

0
Snittlönen för ingenjörer i privat sektor är högst i fastighetsbranschen. It-konsulter hamnar i den nedre delen av listan. Men om man rensar för ålder och chefsbefattningar blir bilden en annan.

Vad gör du om du ställs inför ett etiskt dilemma i jobbet?

1
I jobbet som ingenjör kan det uppstå en konflikt mellan kravet och den egna övertygelsen.  Vad är rätt och vad är fel?  Kanske ett dokument från 1929 kan hjälpa till att ge svaret.

Ingenjörerna som tillverkar vapnen som ska stoppa Putin

0
Hur är det att jobba med produkter som å ena sidan används för att försvara länders självständighet, men som å andra sidan kan döda? Ingenjören ställde frågan till två ingenjörer på BAE Systems.

Hur länge måste jag stanna innan jag byter jobb?

0
Hur länge bör man stanna på ett jobb innan man går vidare till nästa? Karriärcoachen tipsar om hur du bör tänka.

Här finns ingenjörernas mest jämställda chefslöner

0
Många ingenjörer blir chefer och det är inom privat sektor som cheferna tjänar mest. Men där finns ett lönegap mellan könen. I en annan sektor är chefslönerna för ingenjörer helt jämställda.  

Har du gjort en livsnjutarplan över vad som är viktigast i ditt liv?

1
Karriärplanering har du säkert koll på. Men allt annat som är viktigt i livet, hur får du tid och energi till det? Testa att göra en livsnjutarplan där du sätter dina prioriteringar på pränt.

Får man komma med shorts till jobbet?

2
Varma sommardagar är det lockande att komma med shorts och sandaler till jobbet. Men hur lättklädd får man egentligen vara på jobbet? Juristen reder ut vad som gäller.

Se MIT-studenterna dansa

0
I USA är det naturligt att kreativa ämnen ingår i ingenjörsutbildningarna, som dans till exempel. 

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Så höjer du en låg ingångslön

0
Fick du inte den ingångslön som du hade hoppats på? Nytt år och äntligen dags för ditt första lönesamtal. Sveriges Ingenjörer ger tips på hur du förbereder dig för att kunna lyfta en låg ingångslön.