Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivArbetsmarknadFå ingenjörer bland nyföretagarna

Få ingenjörer bland nyföretagarna

Rekordmånga nya företag registrerades under 2011 men ingenjörerna lyser med sin frånvaro. Intresset för eget företagande är stort bland Sveriges Ingenjörers medlemmar när förbundet arrangerar informationskvällar men få gör allvar av sina funderingar

Bolagsverket registrerade 69 295 nya företag under 2011. Jämfört med 2010 ökade nyföretagandet med 6,5 procent.

– Tjänsteföretagen ökar mest. 65 procent av de nystartade bolagen finns inom tjänstesektorn. Många är hantverkare eller erbjuder hushållsnära tjänster som efterfrågas tack vare rut- och rotavdragen, säger Mats Evergren, marknadschef på Nyföretagarcentrum i Sverige.

Ingenjörer är en yrkesgrupp som inte är särskilt benägna att starta företag. En kontroll hos upplysningsföretaget UC visar att inte fler än 3434 av de drygt 69 000 nyregistrerade företagen finns inom ingenjörstäta branscher som teknikkonsulter, industri, stål- och metall, IT och telekommunikation. Det är till och med en svag minskning med omkring 300 företag jämfört med året innan.

Bo Arnetz på Sveriges Ingenjörer och ansvarig för service och tjänster till företagarna upplever att intresset för att bli företagare är relativt stort men att det är få som tar steget.

– Tillsammans med konsultmäklarna Assistera arrangerade förbundet 2011 fem informationskvällar runt om i landet för medlemmar som överväger att bli företagare. Det var fullbokat på alla orter och vi träffade totalt över ettusen medlemmar, säger han.

Bo Arnetz säger att han alltid upplever ett stort intresse när förbundet bjuder in medlemmar till inspirationskvällar om eget företagande men antalet medlemmar som är registrerade som företagare ökar långsamt. I dag är de drygt 3 000. Många av dessa är ingenjörer som övergått från en anställning till att arbeta som konsult hos sin arbetsgivare.

Bo Arnetz ser två huvudsakliga förklaringar till att få ingenjörer väljer att bli företagare.

– Många ingenjörer vill arbeta med spetsteknik. De tycker att det är roligt att få vara med och utveckla ny teknik. Den möjligheten får man sällan som företagare om man inte själv är en innovatör som har utvecklat en ny teknik. Merparten teknikutvecklingen i Sverige sker på de stora företagen.

Anställningstryggheten är en annan förklaring.

– Konsultbranschen är konjunkturkänslig. Tvingas ett företag minska kostnaderna börjar man i regel med att låta konsulterna gå. När fordonsindustrin krisade rejält för ett par år sedan drabbades många konsulter  svårt.

Enligt Sacorapporten Akademiker som företagare som kom i höstas vill en fjärdedel av akademikerna starta företag på heltid eller vid sidan av sin anställning.

På frågan vad som hindrar dem svarar flest att man får en osäkrare inkomst än som anställd och att det krävs mycket tid att starta företag. Däremot är det få som anser att deras utbildning och erfarenhet inte passar för eget företag.

Läs mer:
» Saco-rapporten ”Akademiker som företagare” (pdf)

1 KOMMENTAR

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

3
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?