Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemForskning & utbildningForskningTretton sätt att släcka Sverige

Tretton sätt att släcka Sverige

Det svenska elnätet är känsligt för sabotage. Styrsystemen är bland annat sammankopplade med internet. Nu har ingenjörer från bland annat KTH, ABB och Eon studerat svagheterna i systemet, och hittat ett stort antal svaga punkter där skickliga hackare skulle kunna släcka ner stora delar av Sverige. I flera månader.

Förr var kontrollcentralerna som övervakar och styr elnätet avskilda från omvärlden. De skyddades av tjocka betongväggar och dörrar med kodlås. Men i dag kan betong inte längre skydda systemen. Styrsystemen, Scadasystemen, är kopplade till andra system som i sin tur är uppkopplade mot internet. En digital bakdörr har öppnats. Egentligen är det inte bara en dörr, utan flera. Och de står vidöppna för den som kan se dem.

I Vikingprojektet har ingenjörer försökt uppskatta konsekvenserna av en attack mot styrsystemen och även hitta sätt att förhindra attackerna eller minska skadeverkningarna.

– Det finns många känsliga ställen i elnätet, säger projektledaren Gunnar Björkman från ABB som presenterade Vikingprojektet i tisdags. Det är svårt att veta exakt var svagheterna finns.

Efter Stuxnetviruset, som skapades 2010 för att attackera det iranska kärnkraftsprogrammet, är det få som avfärdar riskerna. Morgondagens smarta elnät – som allmänt anses nödvändigt för att klara elförsörjningen med miljövänliga alternativ – kräver betydligt mer kommunikation och blir ännu mer sammanflätat med internet, och därmed ännu mer utsatt.

Grunden för studien är en uppbyggd modell, ett virtuellt samhälle som beter sig som ett verkligt, med fabriker, hushåll och morgontrafik. Med hjälp av den kunde teknikerna i projektet ta fram en magnitudskala för hur svåra konsekvenserna blir av olika attacker. Liksom Richterskalan för jordskalv är den logaritmisk, men graderad från noll till tio, från ”inga problem” om strömavbrottet varar några millisekunder till ”svår katastrof” om en storstad drabbas av ett avbrott som varar flera månader.

Analysen visar hur känslig en miljonstad är för strömavbrott. Redan några sekunders avbrott kan stoppa tillverkningen i processindustrins fabriker. Sjukhusens intensivvårdsavdelningar är också beroende av el för allt från respiratorer till dialysapparater.

Om vattenverken blir utan ström i många timmar kan smutsigt vatten läcka in i ledningarna. Vid tio timmars avbrott slutar telekommunikationerna att fungera. När det händer, slutar också de elektroniska betalningarna att fungera, vilket i sin tur förlamar stora delar av samhället.

Efter flera dygn utan ström börjar bostadshusens vattenledningar få frostskador, och arbetsplatser och viktiga institutioner för samhällsservice tvingas att stänga.

I projektet har teknikerna studerat tretton specialfall. I rapporten kallas de storyboards. Ett scenario utgår från en så kallad trojan som letar sig in i systemet i en attack utifrån internet. I ett annat scenario hittar en USB-sticka med skadlig kod in i ett kontor med datorer som är kopplade till elnätets styrsystem. Ytterligare ett scenario startar med ett inbrott i ett regionalt kontor med datorer uppkopplade till elnätets styrsystem. Till varje storyboard finns förslag för hur man kan hindra sabotage eller minska effekterna av dem.

Förhoppningen är nu att på samma sätt påvisa svagheter i andra delar av samhället, till exempel vattendistributionen, en minst sagt livsviktig infrastruktur som är om möjligt ännu mer känslig för sabotage.

Läs mer
» Se Vikingprojektets film om hur en hacker tar över och saboterar elnätet.
» Läs Vikingprojektets rapport.

Sture Henckel

1 KOMMENTAR

  1. Visst kan man bryta sig in via datanätet, men mer ”prisvärt” borde en attack med sprängmedel mot HV-brytare vara? KISS-regeln…

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

0
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

0
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.
Elin Petersson och Patrik Milton i talarstolen

Mycket debatt om skatt, 5G och infrastruktur på Ingenjörsfullmäktige

0
Antog program om löner och industripolitik. Och höjde inte medlemsavgiften.
Elias Bernmalm, Carolina Gómez Lagerlöf och David Lindgren

Viktiga framtidsfrågor på årets Ingenjörsfullmäktige

0
Vilka samhällsförändringar kan komma att påverka arbetsmarknaden – och Sveriges Ingenjörer – i framtiden? På årets Ingenjörsfullmäktige ägnades en workshop åt framtidsspaning.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?