Regionala skyddsombud efterlyses

Tillsammans med Civilekonomerna, Jusek och Naturvetarna ska Sveriges Ingenjörer engagera regionala skyddsombud. De ska bevaka arbetsmiljöfrågorna på de allt fler småföretagen inom tjänstesektorn som saknar egna skyddsombud.

Tillsammans med Civilekonomerna, Jusek och Naturvetarna ska Sveriges Ingenjörer engagera regionala skyddsombud. De ska bevaka arbetsmiljöfrågorna på de allt fler småföretagen inom tjänstesektorn som saknar egna skyddsombud.

De psykosociala arbetsmiljöfrågorna är viktiga för akademiker. Många drabbas av ständiga omorganisationer samtidigt som arbetsbelastningen är hög. Ombudsmännen på Sveriges Ingenjörer märker att fler medlemmar blir sjukskrivna av stressrelaterade sjukdomar. 

– Framför allt har antalet män över 50 år som drabbas av utmattningsdepression och längre sjukskrivning med följd ökat. Företagen har dragit ner antalet anställda förbi smärtgränsen och i de slimmade organisationerna finns inte längre några marginaler. Alla måste jobba stenhårt för att klara sina deadlines, säger Mats Rosén, ombudsman på Sveriges Ingenjörer.

På små arbetsplatser där det inte finns skyddsombud, är regionala skyddsombud, som arbetar förebyggande med arbetsmiljöfrågor för de anställda i en region en modell som redan finns hos andra förbund. Inom både TCO och LO har den överlag fungerat bra. En utvärdering visar till exempel att 84 procent av de regionala skyddsombuden inom LO upplever att deras arbetsinsatser har gett påtagliga resultat.

Sveriges Ingenjörer har nu tillsammans med Civilekonomerna, Naturvetarna och Jusek beviljats medel från Arbetsmiljöverket för att engagera regionala skyddsombud på små tjänsteföretag där förbunden har medlemmar. De regionala skyddsombuden har samma rättsliga ställning som ett lokalt skyddsombud och ska få tillträde till arbetsplatser där minst en medlem från något förbund finns. Inget kollektivavtal krävs.

Förbunden annonserar nu efter lämpliga kandidater och söker medlemmar som är fackligt förtroendevalda eller skyddsombud och som har flera års erfarenhet av sådant arbete.

– Vi tänker oss att uppdraget ska omfatta minst 20 och gärna 50 procent. Den optimala lösningen är att hitta fyra lämpliga kandidater, en från vardera förbunden, som har ett uppdrag på 50 procent var. Det är viktigt att kunna skapa en dialog med de arbetsgivare som berörs och att knyta kontakt med de medlemmar som finns på arbetsplatsen, säger Mats Rosén.

De beviljade medlen från Arbetsmiljöverket kommer att användas för att ersätta arbetsgivaren för skyddsombudens frånvaro från sitt ordinarie arbete. De regionala skyddsombuden kommer att tillsättas i regioner där förbunden har många medlemmar, men vilka det blir är viss mån beroende på var de mest lämpliga kandidaterna bor och arbetar.

Verksamheten planeras att starta efter sommaren och sista ansökningsdag för uppdraget som regionalt skyddsombud är den 31 maj.

Läs mer: Fyra Sacoförbund söker regionala skyddsombud.

 

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • March: News from Ingenjören in English

    March: News from Ingenjören in English

    Engineering salaries 2025: Lower increases but more purchasing power • Salary trends: Two factors have a big impact • Quitting your job? Here is what you need to know • Salary reviews: It’s not about being the best talker • The engineer election: Your vote generates a donation • How to avoid friction in cross-functional teams
  • En undersökning på BTH våren 2025 visade att 80 procent av ingenjörsstudenterna i använde generativ AI varje vecka eller oftare – en tydlig ökning jämfört med året innan. Högskolan väntar sig att ökningen fortsätter. Foto: Getty Images.

    AI som studiehjälp: Nyttja fördelarna men se upp för riskerna

    AI-verktygen blir lätt en alltför bekväm genväg som mest motverkar inlärningen. Men rätt använda kan de ge god hjälp i studierna, menar de pedagogiska utvecklarna på Blekinge tekniska högskola.
  • Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    Så mycket ska du ta betalt som egenkonsult

    ”Hur mycket ska jag ta betalt?” Det är den vanligaste frågan som Anders Hallgren på Sveriges Ingenjörer får från medlemmar som antingen är eller funderar på att bli egenkonsulter. Här är hans bästa tips.
  • Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Eget kontorsrum ökar för en kategori i teknikbranschen

    Hur kontorsmiljön är utformad har stor betydelse för arbetsklimat och psykiskt välbefinnande visar en unik studie. Bäst mår anställda i egna rum och det är en kontorstyp som blivit allt vanligare – för vissa – i teknikbranschen.
  • Kalender

    ”Hur lång uppsägningstid har jag?”

    Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Kalender

”Hur lång uppsägningstid har jag?”

Du ser ett intressant jobb där de vill att den som får det börjar en viss månad. Men hur snabbt kan du komma loss från ditt nuvarande jobb? Hur lång är uppsägningstiden? Så här tar du reda på det.
Fler artiklar