Kommitté säger nej till VW-bud

Den oberoende kommittén i Scanias styrelse säger nej till budet från Volkswagen.

Den oberoende kommittén i Scanias styrelse säger nej till budet från Volkswagen.

I ett pressmeddelande förklarar kommittén att budet, 200 kronor för varje aktie som Volkswagen inte redan kontrollerar förutsatt att man når över 90 procents ägande, inte återspeglar Scanias ”långsiktiga fundamentala värde”. Beslutet, att rekommendera Scanias aktieägare att inte lämna in sina aktier i budet från Volkswagen, grundar sig bland annat på Scanias möjligheter långsiktigt, den höga teknologiska klass som kommittén anser att Scania håller och synergipotentialen.

– Vår bedömning är att det aktuella erbjudandet inte reflekterar företagets långsiktiga värde och en skälig del av synergierna, säger Åsa Thunman, styrelseledamot i den oberoende kommittéen i samma pressmeddelande.

Här kan du läsa den oberoende Scania-kommitténs rekommendation:
http://www.scania.com/Images/wkr0006_tcm40-415871.pdf

Läs tidigare artikel om budet på Scania: Fackliga frågetecken om Scania-bud

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

När arbetstiden är kortare blir det viktigt är att identifiera tidstjuvar, till exempel onödiga möten. Kortare avstämningar, och bara med de som berör, är en åtgärd. Foto: Getty Images.

Färre möten – en nyckel när företag kortade arbetstiden

Kortare möten och mer struktur på jobbet. Det är två av nycklarna till ett mer hållbart arbetsliv, tycker en av de ingenjörer som deltagit i en pilotstudie om arbetstidsförkortning. Resultaten är klart positiva.
Fler artiklar