Nevs har pengar för januari

Januari månads löner och skatt är säkrade för biltillverkaren Nevs, berättar TTELA.Januari månads löner och skatt är säkrade för biltillverkaren Nevs, berättar TTELA.

Förhandlingarna med den biltillverkare som vill bli ny huvudägare drar dock ut på tiden, berättar Nevs kommunikationschef Mikael Östlund för tidningen.

– Vår tänkta majoritetsägare diskuterar bland annat varumärkesfrågan och det tar tid. Därför har det skett en förskjutning i tiden vad gäller den närmare ekonomiska genomlysning de ska göra av Nevs, säger han till ttela.

Ania Obminska

Lämna en kommentar

Senaste nytt

Miranda Krantz är arbetscoach för personer med funktionsnedsättningar och studerar till arbetsmiljöstrateg på Karolinska Institutet. I somras skrev hon boken Autism och arbete. Hon hoppas att den kan vara användbar för arbetsgivare, chefer och HR-personal.

Så kan arbetsplatsen bli bättre för personer med autism och ADHD

Tydligare struktur, färre störningsmoment eller större flexibilitet kan vara avgörande för personer med autism och ADHD. Miranda Krantz vill visa hur arbetsgivare med relativt små anpassningar kan skapa en arbetsmiljö där fler kan fungera och komma till sin rätt.
Fler artiklar