Dödsolyckor ska genusgranskas

Endast tre av trettio av de vanligaste yrkena är jämt könsfördelade. Män och kvinnor arbetar med olika saker och utsätts för olika risker. Sedan 2011 har arbetsmiljöverket granskat kvinnornas arbetsmiljö. Nu ska verket undersöka männens.

Endast tre av trettio av de vanligaste yrkena är jämt könsfördelade. Män och kvinnor arbetar med olika saker och utsätts för olika risker. Sedan 2011 har arbetsmiljöverket granskat kvinnornas arbetsmiljö. Nu ska verket undersöka männens.

Den svenska arbetsmarknaden är mycket könssegregerad. Kvinnorna dominerar stort inom service- och omsorgsarbeten, medan männen är många fler inom bygg och tillverkning. Endast tre av de trettio vanligaste yrkena har en jämn könsfördelning: läkare, kock samt universitets- och högskolelärare.

Bland ingenjörer finns det en stor övergripande mansdominans, men det skiljer en hel del mellan olika ingenjörsinriktningar. Enligt SCB är 88 procent av maskiningenjörerna och maskinteknikerna män. Bland byggnadsingenjörer och byggnadstekniker ligger männens dominans på 85 procent. Av systemerarna och programmerarna är 80 procent män, medan kvinnorna utgör 45 procent av civilingenjörer med kemiinriktning och 49 procent av lantmätarna.

Kvinnor och män drabbas olika av sjukskrivning. Betydligt fler kvinnor sjukskrivs. Men könen drabbas också på olika sätt. Bland kvinnor dominerar arbetsskador och arbetssjukdomar, medan olyckor och dödsfall i högre grad drabbar männen. Ingenjörer tillhör inte de mest utsatta grupperna vad gäller dödsfall, men många gånger är det en ingenjör som är arbetsplatsansvarig på till exempel byggen och i tung industri. Vanliga arbetsrelaterade problem bland både män och kvinnor är också psykiska besvär.

Enligt arbetsmiljöverket finns det en tydlig generell tendens till att ju mer könsintegrerad en arbetsplats är, desto bättre är hälsan hos medarbetarna. Samma sak gäller för jämställda arbetsplatser. De ger kreativa miljöer, god hälsa och även ökad produktivitet.

Arbetsmiljöverket har sedan 2011 studerat kvinnodominerade arbetsmiljöer. Efter tre års arbete med det anser regeringen att den samlade kunskapen om varför kvinnor skadas och blir sjuka av sina arbeten är god. Därför har Arbetsmiljöverket fått i uppdrag av regeringen att göra en genusanalys av dödsolyckor. I uppdraget ingår bland annat att ta fram metoder för hur man förebygger olycksfall med hjälp av ett genusperspektiv i arbetsmiljöarbetet.

Sture Henckel

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Anna Islén och Jonas Sjöholm, Trafikverket

    Anställningsstoppet förlängs på Trafikverket

    Trafikverkets tuffa läge fortsätter, med besparingskrav, anställningsstopp och omplaceringar. Samtidigt ökar satsningen på underhåll av väg och järnväg. Hur känns det läget? Vi frågade två förtroendevalda ingenjörer.
  • För Ingenjören har civilingenjören Eva anonymt berättat om sin arbetssituation. Foto: Getty Images.

    ”Här jobbar vi så mycket att vi kan bli sjuka eller dö”

    Civilingenjören Eva arbetar 50 timmar övertid i månaden.  Många på företaget drivs av att göra nytta för kunderna. Men sedan en medarbetare dog i en hjärnblödning har kollegorna börjat prata om stressen.
  • Ingen har beslutat om jour eller beredskap men arbetsgivaren räknar med att ingenjören ska vara tillgänglig under semestern. Foto: Getty Images.

    ”Kan du hålla lite koll?” Undvik att semestern blir en gråzon

    Semestern ska ge återhämtning. Men för ingenjören som är ensam om viktig kunskap kan ledigheten snabbt förvandlas till en gråzon där jobbet ändå väntar i bakgrunden. Här är experternas råd för att freda nyckelpersonernas semester.
  • Inför lönesamtalet kan det vara bra att fundera på vad chefen kommer svara på ditt lönekrav. Då kan du förbereda dig på hur du bemöter svaret. Illustration: Getty Images.

    Så svarar du chefen som nobbar ditt lönekrav

    För att lyckas med lönesamtalet är det viktigt att fundera på vad chefen kommer att svara på ditt lönekrav. Jennifer Nilson Fridell, ombudsman på Sveriges Ingenjörer, ger tips på hur du bemöter fem argument för att inte ge dig en större löneökning.
  • May: News from Ingenjören in English

    May: News from Ingenjören in English

    I have resigned – now my employer wants to raise my salary • 107 Chalmers and KTH students suspended for cheating • Unemployment figures remains stagnant • The engineering manager with ADHD: “I am not alone” • Do I have to change jobs to get a pay rise? • Sustainability and Saab saw biggest gains in union election
För Ingenjören har civilingenjören Eva anonymt berättat om sin arbetssituation. Foto: Getty Images.

”Här jobbar vi så mycket att vi kan bli sjuka eller dö”

Civilingenjören Eva arbetar 50 timmar övertid i månaden.  Många på företaget drivs av att göra nytta för kunderna. Men sedan en medarbetare dog i en hjärnblödning har kollegorna börjat prata om stressen.
Fler artiklar