Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörskarriärBelgien ska införa fyra dagars arbetsvecka

Belgien ska införa fyra dagars arbetsvecka

Fyra dagar arbete och tre dagar ledigt. Så kan en arbetsvecka i Belgien se ut redan i år. Belgiens regering har klubbat igenom en reform som tillåter större flexibilitet. Men arbetstiden blir inte kortare eftersom de fyra arbetsdagarna blir längre.

”Corona har tvingat oss att arbeta mer flexibelt. Nu måste arbetsmarknaden anpassa sig efter det.” Det säger Belgiens premiärminister Alexander De Croo i en artikel i The Guardian.

I mitten av februari röstade Belgiens sju regeringspartier enhälligt igenom en reform som ger anställda möjligheten till ett mer flexibelt arbetsliv. Fyradagars arbetsvecka är ett exempel men man ska också kunna välja att arbeta mer en vecka och mindre en annan, bland annat för att underlätta för föräldrar som har barn varannan vecka.

Men förändringen innebär inte att belgarna kommer att arbeta mindre. En arbetsvecka ska fortfarande vara 38 timmar och för den som vill jobba fyra dagar i veckan blir arbetsdagarna istället längre.

Mer flexibilitet i arbetslivet blir inte heller en lagstadgad rättighet för belgarna. Företag kan neka anställda en kortare arbetsvecka om det finns särskilda skäl. De ska då motiveras skriftligen.

Den nya reformen innebär också att företag med fler än 20 anställda inte ska få kontakta medarbetare på fritiden. Reformen ska omvandlas till lagstiftning under året.

Islänningar jobbar fyra dagar

Belgien är inte det enda land i Europa som tar ett steg mot ett mer flexibelt arbetsliv. Spanien kommer också öppna upp för fyra dagars arbetsvecka på försök i år och Skottland kommer att testa modellen nästa år. Frågan diskuteras också i Wales.

Island har kommit längst och testade fyra dagars arbetsvecka 2015-2019 och i dag arbetar 85 procent av islänningarna fyra dagar i veckan.

Karin Virgin

Skulle du vilja ha fyra dagars arbetsvecka?

Visa resultat

Loading ... Loading ...

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Spårar virus via avloppsvattnet

0
Influensa, apkoppor och hepatit, det är inte bara covid-virus som forskarna kan spåra i avloppsvattnet. Bakom analysmetoden står forskare från KTH.

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

1
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.

VÄLKOMMEN TILL INGENJÖRSKARRIÄR

Ingenjörskarriär är ett samarbete mellan Ingenjören och Sveriges Ingenjörer. Här publicerar vi artiklar och temaguider som ger inspiration och tips för att ta nästa steg i karriären.

GUIDER