Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemArbetslivKvinnliga ingenjörer ökar långsamt i staten – men många är chefer

Kvinnliga ingenjörer ökar långsamt i staten – men många är chefer

Bland ingenjörer i offentlig sektor finns den lägsta andelen kvinnor i staten. Och andelen har ökat i en långsammare takt än i kommuner och regioner.  Men bland chefer ser det annorlunda ut.     

Kvinnliga ingenjörer söker sig i högre grad till offentlig sektor än till privata arbetsgivare. Men det finns också skillnader inom offentlig sektor.

Den högsta andelen kvinnliga ingenjörer finns i kommunerna. Där är 47 procent av ingenjörerna kvinnor. I regionerna är andelen 37 procent och den lägsta andelen, 36 procent, finns i staten (inklusive högskolan).

Det är också inom staten som andelen kvinnor bland ingenjörerna har ökat långsammast, från 27 till 33 procent sedan 2010. Det är en ökning med bara sex procentenheter på 11 år.

Räknar man bort högskolan, som har den lägsta andelen kvinnor, är ökningen något större, från 28 till 36 procent mellan 2010 och 2021.

– Det är trots allt en större ökning av kvinnliga ingenjörer än av kvinnor generellt i staten. Under perioden 2010–2021 ökade andelen kvinnor i staten totalt med 3,9 procentenheter, säger Lars Andrén, kommunikationschef på Arbetsgivarverket.

Han har svårt att peka på entydiga förklaringar till att andelen kvinnor är lägre bland ingenjörer i staten jämfört med kommuner och regioner. Sannolikt finns det flera. En kan vara att kommuner och regioner i högre grad rekryterar ingenjörer från utbildningsinriktningar där andelen kvinnor är högre, bland annat samhällsbyggnad och medicinteknik.

– Inom staten finns ingenjörer inom många olika verksamheter. Den snabba it-utvecklingen, både digitaliseringen och större krav på it-säkerhet, ligger bakom en del av ökningen av ingenjörer. Bland it-inriktningarna är kvinnorna betydligt färre.

Andreas Nyström, Sveriges Ingenjörer

Andreas Nyström, förhandlingschef för offentlig sektor på Sveriges Ingenjörer, ser också en annan förklaring.

– Förbundet har många medlemmar på de militära myndigheterna FM, FMV och FOI där det sedan länge har varit en utmaning att locka kvinnor.

Inom staten har rekryteringsbehovet av ingenjörer generellt ökat kraftigt. På 10 år har ingenjörerna i staten (med eftergymnasial utbildning) ökat med 23 procentenheter. 2011 var omkring 21 500 ingenjörer anställda i staten och 2021 var det omkring 26 500.

Många kvinnor är chefer

Andelen kvinnor med ingenjörsbakgrund som är chefer ökar också i offentlig sektor. Den högsta andelen finns i staten, om högskolan inte räknas med. 42 procent av ingenjörerna som har en chefstjänst i staten är kvinnor, men andelen var hög redan 2010. Ökningen har varit störst i kommuner och regioner där andelen kvinnliga chefer (som är ingenjörer) har ökat med 20 procentenheter på 11 år.

Diagrammet visar antalet kvinnliga ingenjörer och kvinnliga chefer (medlemmar i Sveriges Ingenjörer) i kommunerna sedan 2010. Källa: Partsgemensam statistik från fack och arbetsgivare.
Diagrammet visar antalet kvinnliga ingenjörer och kvinnliga chefer (medlemmar i Sveriges Ingenjörer) i regionerna sedan 2010. Källa: Partsgemensam statistik från fack och arbetsgivare.

Få blir lärare och forskare

Bland ingenjörer på universitet och högskolor är andelen kvinnor och kvinnliga chefer låg. 2021 var andelen kvinnor 28 procent och andelen kvinnliga chefer 24 procent. Fram till 2018 pekar kurvan över kvinnliga chefer uppåt men sedan dess har den vänt ner.

Diagrammet visar antalet kvinnliga ingenjörer och kvinnliga chefer (medlemmar i Sveriges Ingenjörer) på universitet och högskolor sedan 2010. Källa: Partsgemensam statistik från fack och arbetsgivare.

– Det är en utmaning att öka andelen kvinnliga professorer och lektorer, speciellt i tekniska ämnen, där andelen kvinnliga studenter redan från början är lägre och akademin inte erbjuder samma anställningstrygghet och villkor som övriga delar av staten och offentlig sektor, säger Andreas Nyström på Sveriges Ingenjörer.

Visstidsanställningar som doktorand, postdok, allmän visstidsanställning och biträdande universitetslektor som är vanliga inom akademin kan pågå i 10 år eller mer.

– Det skapar problem till exempel för den som vill köpa en bostad, säger Andreas Nyström.

Karin Virgin

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Så höjer du en låg ingångslön

0
Fick du inte den ingångslön som du hade hoppats på? Nytt år och äntligen dags för ditt första lönesamtal. Sveriges Ingenjörer ger tips på hur du förbereder dig för att kunna lyfta en låg ingångslön.
Andreas Anderljung och Anna Othén Martinell

Vart tog dina kursare vägen? Här är svaret

0
Vad jobbar ingenjörer med efter studierna? Finns de inom typiska ingenjörsyrken eller jobbar de med något helt annat? Vi bad SCB ta fram vad ingenjörer som gick ut 2009/2010 jobbade med tio år senare. Här är svaret.

Därför måste en bra chef vara modig

0
Har du en chef som letar fel och kan bli aggressiv eller en som har svårt att ta beslut, är otydlig och gärna gömmer sig? Förklaringen kan vara rädsla.  

Trivector är Sveriges mest cykelvänliga arbetsplats

0
Trivector i Lund har utsetts till landets mest cykelvänliga arbetsplats. Civilingenjören Pernilla Hyllenius Mattisson är en av eldsjälarna bakom företagets cykelsatsning.

Sju år som servicetekniker – sedan sökte Jonas till KTH

1
Jonas Tiger-Wedin var skoltrött redan i högstadiet och ville snabbt ut i arbetslivet. Men efter sju år väcktes längtan efter något annat.

Över 30 procent högre pension om du jobbar till 70

5
Vill du höja din pension med mer än 30 procent på bara fyra år? Då ska du gå i pension vid 70 i stället för vid 66. Det visar nya siffror från Pensionsmyndigheten.

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

1
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

1
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Expertens tips inför löneförhandlingen: ”Var djärv och ta i”

0
Ett nytt jobb innebär även ett guldläge för en högre lön. Så här vässar du dig inför löneförhandlingen.