A-kasseavgiften höjs i januari

Akademikernas a-kassas startsida på webben

Ligger lägst men höjer nu avgiften något.

I dag har Akademikernas a-kassa lägst avgift av alla a-kassor. Men höjda löner ger högre ersättningar till arbetslösa akademiker. Och nu behöver avgiften höjas, troligen med 10 kronor, från dagens 130 kronor per månad.

Flera a-kassor har höjt sina avgifter under 2024: Kommunal, Lärarnas, Seko, Säljarnas och nu i oktober Byggnads a-kassa. (se allas avgifter längst ner)

Avgiften till a-kassan är kopplad till hur mycket som betalas ut i ersättning. Och nu har lönerna ökat, vilket alltså lett till högre utbetalningar för Akademikernas a-kassa.

– Det är en viktig princip att varje generation betalar sina kostnader, säger Annika Stenberg, kommunikationschef där. Hon menar att man inte höjer för att ha en buffert, utan att avgiften ska följa kostnaderna.

Kort arbetslöshet dyrare

Avgiftens storlek beror framför allt på den genomsnittliga dagpenning som medlemmarna får – ju högre genomsnittlig dagpenning desto mer ska a-kassan betala in till staten i en finansieringsavgift.

Framför allt är det de första 100 dagarna av arbetslöshet som drar upp den genomsnittliga dagpenningen och därmed kostnaderna för a-kassan. Även om det är korta perioder av arbetslöshet så är maxbeloppet för ersättningen högre i början: 1200 kronor per dag, mot 1000 kronor per dag efter 100 dagar.

För att landa i rätt avgift som varken är för hög eller för låg så räknar man nu på vad som är lämpligt. Och en sannolik gissning är att höjningen blir 10 kronor.  

Följer utbetalningarna – sänkts flera gånger

Eftersom avgiften till a-kassan följer kostnaderna så sänks den när den genomsnittliga dagpenningen sjunker. Under pandemin höjdes avgiften från 110 till 140 kronor, men sänktes efter ett år till 130 kronor. Högst avgift var det i början av 2007: 240 kronor.

Avgifter sedan 1990-talet

Avgift i kronor per månad till Akademikernas a-kassa:
Oktober 2021-december 2024: 130
Oktober 2020-september 2021: 140
2018-2020: 110 
2015-2018: 
100 
2009-2014:
 90
2009 jan-juni: 140
2008 maj-dec: 150
2008 jan-april: 170
2007 aug-dec: 225
2007 jan -aug: 240
2004-2006: 90
2003: 86
1999-2002: 72

Hur stor höjningen blir den här gången bestäms av styrelsen för Akademikernas a-kassa den 25 oktober. Efter det ska Inspektionen för Arbetslöshetsförsäkringen godkänna höjningen innan man går ut med information. Och den nya avgiften börjar gälla 1 januari.

Höjningen blev 10 kronor

Efter att artikeln publicerades har styrelsen för Akademikernas a-kassa höjt avgiften som planerat med 10 kronor, till 140 kronor per månad.

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Han utvecklar hjälpmedel för synskadade - utan att själv se

    Han utvecklar hjälpmedel för synskadade - utan att själv se

    På hjälpmedelsföretaget Polar Print i Umeå arbetar civilingenjören Patrik Johansson med hjälpmedel för personer med synnedsättning. Och han förstår utmaningarna. På grund av en ögonsjukdom har han nästan ingen syn kvar.  
  • Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Förbundet ringer medlemmar om löneenkäten

    Just nu samlar Sveriges Ingenjörer in svaren på årets löneenkät. Ju fler som svarar, desto mer tillförlitlig blir lönestatistiken. Därför ringer förbundet också medlemmar som inte svarat.
  • 12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    12 tips: Så rustar du dig inför jakten på sommarjobb

    Hur hittar man sommarjobben där man får nytta av sina ingenjörskunskaper? Och hur kan man redan nu börja förbereda sig? Här är studie- och karriärrådgivarnas tips som gör dig redo för jakten på sommarjobb.
  • December: News from Ingenjören in English

    December: News from Ingenjören in English

    Salaries for regional administrative managers • Engineers are replaced with consultants • Background checks, drug tests and surveillance. How far can my employer go? • Almost complete agreement on open trade when world unions met • Dismissed? You can still get your job back
  • Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Så mycket tjänar regionernas förvaltningschefer

    Lönerna skiljer stort mellan regionernas förvaltningschefer. För fastighetschefer är löneskillnaden drygt 117 000 kronor mellan Stockholm och Västernorrland. För it-chefer är löneskillnaden mellan Östergötland och Västernorrland drygt 38 000 kronor i månaden.
Lantmäteriet i Luleå

Färre akademiker än väntat sägs upp från Lantmäteriet

Kraftig minskning av antal ärenden och därmed mindre intäkter. Det gör att Lantmäteriet behöver säga upp 144 personer. Lantmätare och mätningsingenjörer drabbas inte, men däremot chefer.   
Fler artiklar