Stor skillnad i könsfördelning på konsultbolagen

Teknikkonsultbolaget Tyréns sticker ut vad gäller andel kvinnor. Minna Hallin är HR-chef där och Britta Hedman är ordförande för Sveriges Ingenjörer-klubben. Foto (Minna Hallin): Peter Rutherhagen
Jämn fördelning mellan kvinnor och män är ett mål för många konsultföretag. Men hur går det? En ny genomgång av 53 teknik- och IT-konsultbolag visar att det skiljer mycket mellan bolagen, både bland anställda och i styrelserna.
Med jämn könsfördelning brukar man mena att minst 40 procent av en grupp är kvinnor och minst 40 procent är män. Enligt den definitionen är det 7 av 53 teknik- och IT-konsultbolag som har jämn könsfördelning, enligt en genomgång, gjord av skills management-plattformen Cinode.
Av de större har Tyréns jämnast könsfördelning bland de anställda: 43 procent kvinnor. Men flera stora bolag ligger i närheten av 40 procent, som WSP, Norconsult, Ramboll och Exsitec med 39 procent kvinnor. Av de lite större IT-konsultbolagen ligger Forefront, Sopra Steria, Netlight och CGI på 36–37 procent. (se tabell med alla 53 bolagen längre ner)
Mest kvinnodominerat är Complyit, teknikkonsulter inom life science, med 74 procent kvinnor. Mest mansdominerade är Apper systems, Proact och Prevas (17–19 procent kvinnor).
Jämfört med 2021, när Ingenjören senast skrev om Cinodes jämställdhetsrapport, har andelen kvinnor ökat på 31 bolag och minskat på 5.
Fyra stora har 50–50 i styrelsen
Vad gäller styrelser är skillnaden också stor mellan bolagen. 5 bolag har inga kvinnor alls i styrelsen. 19 har jämn könsfördelning. Av de större är det fyra som har exakt 50–50: Ramboll, Afry, Knowit och Sogeti. Bland de större som har låg andel kvinnor i styrelsen finns TietoEvry (30 procent) och Rejlers (29 procent). I andra änden, med klar kvinnodominans i styrelsen, finns Tyréns med 78 procent kvinnor.
Här är uppgifterna för bolagen:
”Betydligt mer jämställt, med en annan jargong”
Ett bolag som sticker ut är alltså Tyréns, med 43 procent kvinnor bland de anställda och 78 procent kvinnor i styrelsen.
Britta Hedman är ordförande för Sveriges Ingenjörers lokalklubb på Tyréns. Hon har jobbat i 30 år inom samhällsbyggnad och är van vid att kvinnor är i minoritet. Men på Tyréns kan det i dag vara annorlunda.
– Ibland är det bara 1–2 män i de här sammanhangen internt. Men i kundsammanhang kan jag fortfarande vara ensam kvinna, eller en av få kvinnor. Det har gått från att vi var 30 procent tjejer under min utbildning, till ett arbetsliv inom samhällsbyggnad som är betydligt mer jämställt, med en annan jargong.
Britta Hedman lyfter fram att könsfördelningen varierar mellan olika teknikområden och avdelningar på Tyréns. Inom miljö är det fler kvinnor, bland konstruktörer och inom projektering fler män.
Spelar könsfördelningen någon roll?
– Ja, det tycker jag ju. Att det är så jämnt gör att det är en ickefråga i stor utsträckning i våra projekt. Det är skönt.
Britta Hedman tycker att det ska vara balans på alla nivåer. Hon skulle också gärna se mer mångfald generellt, till exempel utifrån etnicitet, för att spegla samhället ännu bättre.
Hon har själv nyligen blivit arbetstagarrepresentant för Sveriges Ingenjörer i styrelsen, en styrelse som alltså är klart kvinnodominerad. Men hon har inte hunnit börja i styrelsen än och kan inte säga så mycket om det.
– De som sitter i styrelsen gör ju det på grund av kompetenser att driva bolaget framåt. Jag tror att det är en tillfällighet att det ser ut så här, men jag tror att en del känner en stolthet, ”Vad jämställda vi är”. Det ger en känsla att vi är lite framåt.
”Ibland behöver man våga sticka ut”
Tyréns HR-chef Minna Hallin berättar att företaget jobbat medvetet för att få jämn könsfördelning.
– Som samhällsbyggare ska vi spegla samhället. Vi får fler perspektiv på det här sättet och det ger bättre leveranser till våra kunder och bättre lönsamhet. Vi har försökt bygga en kultur där alla får utvecklas. Vi rekryterar på kompetens, men vi ser att fler kvinnor söker sig till oss och stannar.
Men hur är det då med kvinnodominansen i styrelsen, enligt definitionen 40–60 är er styrelse inte jämställd?
– Vi tillsätter utifrån kompetens och strategiskt bidrag, men vi tycker också att det är en styrka i en mansdominerad bransch att det finns många kvinnor på styrelsenivån. Nu får det vara så här. Vi ser inget problem med fördelningen – tvärtom är det en styrka. Ibland behöver man våga sticka ut, särskilt när det bidrar till både kompetens och förebilder.
Minna Hallin pekar också på världsläget, med USA där presidenten förbjuder arbete för jämställdhet och inkludering.
– Då är det viktigt att vi går ut och bekräftar att mångfald är fortsatt viktigt – för oss som samhälle och för oss på Tyréns.
Var har du för råd till bolag som vill ha jämnare könsfördelning bland de anställda?
– Man skapar inte balans en gång för alla utan måste jobba för det varje dag, både utifrån kön och mångfald, men även annat. Det är viktigt att jobba med att utveckla kulturen så att den är inkluderande, att det blir en arbetsplats där man vill vara och vill vara med och bidra. Men en del är också representation. Man kan inte säga att man vill ha många kvinnor men bara ha män i ledningen. Då är det tuffare för kvinnor att komma in.
– Det handlar också om erbjudandet. Ger vi löneutfyllnad vid föräldraledighet? Har vi flextid? Det är bra för alla medarbetare, men också för kvinnor. Kom ihåg att titta på helheten och glöm inte ledarskapet. Att ha ledare som ser individerna och främjar olikheter är en möjliggörare för framgång.