Jobben viktigaste valfrågan

Fler människor i arbete, bättre utbildningskvalitet och mindre ohälsa i arbetet är de viktigaste akademikerfrågorna inför valet.Fler människor i arbete, utbildningskvalitet och mindre ohälsa i arbetet är viktigast när akademiker röstar. Det visar en undersökning som Saco har låtit göra.  1500 akademiker har fått svara på frågor.

94 procent svarar att  fler människor i arbete är mycket viktig eller viktig. 86 procent tycker att kvaliteten  i ubildningsystemet måste öka eller och 82 procent vill se minskad ohälsa i arbetet.

Andra frågor som ligger akademikerna varmt om hjärtat är  minskade löneskillnader  mellan könen och  bättre integration av invandrare på arbetsmaknaden.

Undersökningen visar också att akademikerna tror att de rödgröna är bättre på att höja skatter för att ge den offentliga sektorn större resurser, minska löneskillnaderna mellan könen, motverka ohälsa i arbetslivet och på att integrera invandrare på arbetsmarknaden. Alliansen antas vara bra på att sänka skatten på arbete, höja kvaliteten i utbildningssystemet och på att få människor i arbete.
JG

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Att vobba är en smidig lösning för många ingenjörer. Men hur mycket är det rimligt att vobba? Vilka krav kan arbetsgivaren ställa? Och varför är det så viktigt att hålla isär vabb och vobb? Juristen reder ut vad som gäller.
  • Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    I april är det val till Ingenjörsfullmäktige och den 28 februari är sista dagen för att registrera ”partier”, så kallade listor, som medlemmarna kan rösta på. Hittills har 14 listor anmält sig men valberedningen hoppas på fler.
  • January: News from Ingenjören in English

    January: News from Ingenjören in English

    Overtime reality for managers – one sector stands out • Ericsson cuts 1,600 jobs despite strong results: “Damages the Brand” • Unemployment on the decline • Telia to cut 600 jobs globally as AI drives efficiency • Engineering salaries vary by specialization
  • Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Det är inte bara ingenjörer i högre befattningar som har rörlig lön – även de med lägre löner har den typen av lösningar. Camilla Frankelius på Sveriges Ingenjörer varnar för de vanligaste misstagen.
  • Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Skulle du vilja jobba med något helt annat? Inte alls omöjligt eftersom ingenjörer är efterfrågade i många branscher. Ingenjören har träffat tre ingenjörer som vågade ta ett beslut som de inte ångrar. Här är deras bästa tips för att byta bransch.
Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

I april är det val till Ingenjörsfullmäktige och den 28 februari är sista dagen för att registrera ”partier”, så kallade listor, som medlemmarna kan rösta på. Hittills har 14 listor anmält sig men valberedningen hoppas på fler.
Fler artiklar