Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenSnabb miljökoll med ny app

Snabb miljökoll med ny app

Är det okej att äta marulk? Är blomkål klimatsmart? Var köper jag ekologiska jeans? Svaren kan du få direkt i din telefon. Naturskyddsföreningen nylanserar sin app för miljövänlig konsumtion.

— Vi har kokat ner våra smartaste och enklaste tips till ett behändigt fickformat. Mobilen är perfekt för att snabbt kunna kolla upp vilka fiskar som är okej att äta eller hitta råd i andra situationer där man vill göra ett snabbt miljösmart beslut, säger Svante Axelsson, Naturskyddsföreningens generalsekreterare.

Mobilguiden för Iphone och Android är gratis och innehåller praktiska tips från Naturskyddsföreningens experter. Den innehåller råd om barnprodukter, klimatsmart mat, bensinsnål körning och även hur man kan minska energiåtgången hemma. Med rubriker som Fiskväljaren, Fruktväljaren, Grönsaksväljaren och Återvinnaren ska det bli enkelt att göra snabba och miljökloka val.

— Använd pekskärmen och rulla fram de bästa och sämsta valen vid fiskdisken, vilka grönsaker som är i säsong och se hur man hanterar sopor som kan vara lite knepiga att ha koll på, säger Jonas Lindquist, projektledare och redaktör för Grön guide på Naturskyddsföreningen.

I appen finns också drygt 400 butiker med miljömärkta eller ekologiska kläder. Genom att söka på ort eller använda telefonens gps visas butiker i närheten på en karta. Vid varje butik anges också hur stor del av utbudet som är eko eller miljömärkt.

Ladda ner Grön guide för Android: http://www.appbrain.com/app/se.naturskyddsforeningen.gronguide

Ladda ner Grön guide för Iphone: http://itunes.apple.com/se/app/id350342977?mt=8

Grön guide på webben: http://www.naturskyddsforeningen.se/gronguide

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.