Billström lovar ingenting

Både arbetsgivare och fack vill ha en bättre kontroll av arbetskraftsinvandringen.  Migrationsminister Billström  lovar att fundera på saken men ger inga utfästelser om förändringar.Både arbetsgivare och fack vill ha en bättre kontroll av arbetskraftsinvandringen.  Migrationsminister Billström  lovar att fundera på saken men ger inga utfästelser om förändringar.

Sveriges Ingenjörers sakkunnige Magnus Skagerfält, som deltog i ett möte mellan arbetsmarknadens parter och migrationsminister Tobias Billström på tisdagen, lämnade ett brev med förbundets viktigaste synpunkter till ministern tillsammans med nummer 1 av Ingenjören 2010 där några av frågetecknen runt inhyrningen av indiska IT-konsulter beskrivs i ett reportage.

– Vi är i grunden positiva till arbetskraftsinvandring men föreslår att regeringen ska ge Migrationsverket i uppdrag att också kontrollera att de utlovade anställningsvillkoren verkligen uppfylls, säger Magnus Skagerfält.

Under hösten har Dagens Nyheter haft en serie om hur de nya reglerna för arbetskraftsinvandring missbrukas av oseriösa arbetsgivare som utnyttjar människors önskan att komma till Sverige och hitta ett bra jobb.

I dag lämnar arbetsgivaren in en ansökan om arbetstillstånd till Migrationsverket där uppgifter om lön, försäkringar och kollektivavtal uppges. Men ingen instans har fått i uppgift att kontrollera om den anställda verkligen får de utlovad villkoren. Svenskt Näringslivs vd Christer Ågren säger till DN (24 november) att han skulle vilja att uppgifterna i ansökan sedan kontrollerades mot Skatteverkets uppgifter om  löner, skatter och arbetsgivaravgifter.

– Det var ett bra möte där vi fick framföra våra synpunkter på hur det här fungerar för närvarande, säger Magnus Skagerfält, Sveriges Ingenjörer. Jag hoppas att regeringen tar tag i det här nu och att ge Migrationsverket i uppgift att kontrollera sina egna beslut är en konkret och ganska enkel åtgärd.

JG

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Håll koll på reglerna när du väljer att vobba

    Att vobba är en smidig lösning för många ingenjörer. Men hur mycket är det rimligt att vobba? Vilka krav kan arbetsgivaren ställa? Och varför är det så viktigt att hålla isär vabb och vobb? Juristen reder ut vad som gäller.
  • Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

    I april är det val till Ingenjörsfullmäktige och den 28 februari är sista dagen för att registrera ”partier”, så kallade listor, som medlemmarna kan rösta på. Hittills har 14 listor anmält sig men valberedningen hoppas på fler.
  • January: News from Ingenjören in English

    January: News from Ingenjören in English

    Overtime reality for managers – one sector stands out • Ericsson cuts 1,600 jobs despite strong results: “Damages the Brand” • Unemployment on the decline • Telia to cut 600 jobs globally as AI drives efficiency • Engineering salaries vary by specialization
  • Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Rörlig lön: Så undviker du de vanligaste misstagen

    Det är inte bara ingenjörer i högre befattningar som har rörlig lön – även de med lägre löner har den typen av lösningar. Camilla Frankelius på Sveriges Ingenjörer varnar för de vanligaste misstagen.
  • Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Vill du byta bransch? Tips från tre ingenjörer som tog steget

    Skulle du vilja jobba med något helt annat? Inte alls omöjligt eftersom ingenjörer är efterfrågade i många branscher. Ingenjören har träffat tre ingenjörer som vågade ta ett beslut som de inte ångrar. Här är deras bästa tips för att byta bransch.
Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

Hittills: 14 anmälda ”partier” till Ingenjörsvalet

I april är det val till Ingenjörsfullmäktige och den 28 februari är sista dagen för att registrera ”partier”, så kallade listor, som medlemmarna kan rösta på. Hittills har 14 listor anmält sig men valberedningen hoppas på fler.
Fler artiklar