Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenIT-konsulterna tillbaka i hetluften

IT-konsulterna tillbaka i hetluften

Efterfrågan på IT-konsulter växer i takt med att konjunkturen pekar uppåt. Konkurrensen om arbetskraften är hård. Samtidigt lever outsourcingfrågan, om svenska jobb flyttar till Indien, sitt eget liv.

Före lågkonjunkturen diskuterades strömmen av asiatiska IT-konsulter till Sverige intensivt. Nu rasar samma debatt i Danmark där nättidningen ComON konstaterar att danska anställda i IT-företag får sparken samtidigt som deras arbetsgivare växer i Indien. I Sverige tycks läget delvis ett annat och debatten har svalnat.
Här söker flera stora IT-företag medarbetare på hemmaplan – men växer samtidigt i Asien. Volvo IT, som tvingades dra ned på verksamheten under krisen, ser nu uppdragen växa och behöver hitta 250 personer till systemutvecklings- och konsultorganisation bara i Göteborg i år.
– Vi vill ha in både nyexaminerade och sådana som har några års erfarenhet, berättar Monas Korneliusson- Fransson, platschef på Application Delivery i Göteborg.

Hon menar att det har hänt något med rekryteringen under lågkonjunkturen. Förut gick det bra att rekrytera via vanlig annonsering men det attraherar bara seniora medarbetare numer. Istället kommer företaget att också försöka använda sig av sociala medier och söka väldigt brett.
– Vi har en avdelning som arbetar med innovation och de blev eld och lågor och vill gärna att vi ska hitta på något kul – kanske ett problem att knäcka som kan locka sökande. Det är tydligt att vi måste vara mer uppfinningsrika för att nå även dem som inte läser tidningar.

Samtidigt som det är svårt rekrytera har just Volvo IT gott rykte och hamnade nyligen främst bland IT-företag i en ranking om vilka arbetsgivare unga ingenjörer helst vill ha. Företaget är också ute på rekryteringsmässor och arbetsmarknadsdagar.
– Vi kommer att inrätta en särskild funkton för rekrytering inom företaget.

Om de inte lyckas hitta de 250 personer som behövs, av vilka cirka 150 är nya tjänster och resten konsulter, kommer Volvo IT vända sig till företagets verksamheter i andra länder.
– Vi har ju Volvo IT-kontor i bland annat Nordamerika, Europa, Indien och Kina och vi kan ta hjälp därifrån. Ofta jobbar vi i sammansatta team med medarbetare från kontor i olika länder så det är vi vana vid, säger Mona Korneliusson-Fransson.

På frågan om vilka ingenjörers om är bäst – de svenska eller de indiska- har hon inget bra svar.
– Båda behövs, säger hon. Jag tror inte att vi kommer att få se det ena landet konkurrera ut det andra utan mer att vi samsas på marknaden. För oss på Volvo IT är samarbetet med Volvo, där vi sitter väldigt nära våra kunder och samarbetar tätt en stor fördel. Vi är vana vid att vara med i hela processen och veta vad kunden vill. Det och den svenska platta organisationen som uppmuntrar initiativ är framgångsfaktorer helt klart.
Jenny Grensman

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra ingenjörer: ”Vi startade företag direkt efter examen”

0
Finns det fördelar med att börja sin ingenjörskarriär som företagare? Ingenjören har intervjuat fyra unga ingenjörer som tog klivet direkt från studentlivet till egen startup.

Smit inte ut bakvägen – fast du helst inte vill bli avtackad

0
Vad gör du om du inte har trivts och en avtackningsfika med kollegor och chefen mest känns som ett plågsamt skådespel? Kan man man tacka nej till att bli avtackad?

Social kompetens – ett ”luddigt” uttryck och maktmedel

0
Arbetsgivare ställer ofta krav på social kompetens. Men var menas med det? Uttrycket är otydligt och det tycker Ann J Sandén, som nyligen doktorerat i ämnet, är problematiskt.

Ny chans till omställningsstudiestöd – men väntetiden hos CSN är lång

0
Den 1 oktober öppnar CSN möjligheten att ansöka om omställningsstudiestöd för vårterminen 2024 Men var beredd på att beskedet från CSN kan dröja.
Chalmers kårhus

Sämre resultat och fler avhopp när undervisningen är på engelska

0
En ny studie från KTH och Chalmers visar att undervisning på engelska gör att studenterna lär sig klart mindre.

Dina dokument är inte dina dokument

3
Att radera dokument från din arbetsdator eller mobil kan vara riskabelt, även om du gör det i all välmening. Och det du uppfattar som privat kan i själva verket vara din arbetsgivares egendom.
designingenjör

Så här tycker doktorander om stress, handledare och att fortsätta forska

0
Att vara doktorand kan vara stressigt, krävande – och alldeles, alldeles underbart. Eller?

Så mycket tjänar myndighetscheferna

0
Vet du vilken myndighetschef som tjänar mest? Ingenjören har sammanställt löner och löneökningar för 40 myndighetschefer och 17 rektorer vid lärosäten som utbildar ingenjörer.

Ingenjörers löner i kommuner: Påverka redan i budgeten

0
Om ingenjörers löner ska höjas i kommunerna behöver facket ta mer plats när budgeten sätts. Detta är något som många föreningar nu börjat jobba med.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Vad är min övertid värd?

0
Vad bör jag ha koll på när jag avtalar bort bort min övertid? Och hur mycket är den övertiden värd? Christoffer Sörman, ombudsman på Sveriges Ingenjörer delar med sig av sina bästa råd.