Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenNyanställda är ofta återvändare

Nyanställda är ofta återvändare

Omkring en tredjedel av alla som nyanställdes i januari 2011 hade arbetat för samma arbetsgivare någon gång tidigare, visar ny statistik från SCB.

Nu börjar allt fler företag anställa igen. Statistik från SCB visar att 283 000 personer började en anställning hos en ny arbetsgivare under det första kvartalet 2011, vilket kan jämföras med 251 000 personer under det första kvartalet 2010.

De flesta nyanställda har aldrig tidigare arbetat för sin nya arbetsgivare. Men 33 procent är återvändare, det vill säga de har arbetat för arbetsgivaren tidigare. Det innebär att 92 000 personer som nyanställdes under det första kvartalet 2011 återvände till en tidigare arbetsgivare.

Återvändandet var vanligare bland kvinnor än bland män, något som troligtvis beror på att kvinnor har tidsbegränsade anställningar i högre utsträckning än män.

Flertalet nyanställda under det första kvartalet 2011 har också fått en tidsbegränsad anställning – 192 000 hade påbörjat en tidsbegränsad anställning, medan 91 000 av de nyanställda hade fått fast anställning.

Den vanligaste rekryteringskanalen var direktkontakt mellan arbetsgivare och arbetstagare. Nära hälften av alla nyanställningar inleddes med att arbetsgivaren kontaktade arbetstagare eller tvärt om. Anhöriga, vänner och bekanta stod för nästan 20 procent av kontakterna som ledde till en nyanställning. Endast sju procent hade fått en nyanställning genom ett utannonserat arbete.

Uppgifterna är hämtade ur SCB:s Arbetskraftsundersökning.

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Spårar virus via avloppsvattnet

0
Influensa, apkoppor och hepatit, det är inte bara covid-virus som forskarna kan spåra i avloppsvattnet. Bakom analysmetoden står forskare från KTH.

Välj din chef – så synar du ledarskapet när du byter jobb

0
Din chef spelar stor roll – för dina prestationer, din utveckling och ditt mående. Därför bör du välja nästa chef med omsorg. Så här kan du gå till väga för att ta referenser på chefen.

Nyexade byggingenjörens dagbok: ”Kollegornas stöd är tryggt när man är ny i branschen”

0
I våras blev Emin Hogic högskoleingenjör i byggteknik vid Lunds tekniska högskola, campus Helsingborg och nu är han projektör på Sweco. Här är hans dagbok från en vecka på jobbet.
Luleå och Stockholm

Så skiljer ingenjörers löner mellan länen

5
Medellönen högst i Stockholm, följt av Halland för civilingenjörer och Blekinge för högskoleingenjörer.
Jonas Hylén

Förtroendevald på Siemens: ”Är lite som en präst eller diakon”

0
Under 25 år i Akademikernas styrelse på Siemens har Jonas Hylén hjälpt medlemmar som riskerat att förlora jobbet och mött engelsmän som är chockade att ingenjörer har ett fack.    

Låga ingenjörslöner oroar inte industrijättarna i norr

0
Ingenjörer i södra Sverige har högre lön än ingenjörer i norr. Men för industrijättarna i norr verkar lönenivåerna inte vara något hinder för rekrytering.

Förstärkt lönesamtal kan lösa konflikter kring lön

1
Ibland slutar lönesamtalet med att man känner sig orättvist bedömd. Inom industrin finns då möjligheten till ett förstärkt lönesamtal med lokala facket som stöd.

Global portal öppnar nya vägar till utlandsjobben

0
Sugen på ett nytt jobb, men vill inte flytta? Nu startar Remote en jobbförmedling för distansjobb, med hela världen som arbetsplats.

Hon läste teknisk fysik och blev börs-vd

0
Charlotte Eriksson är civilingenjör i teknisk fysik och vd på Softronic. Här berättar hon om en omtumlande händelse på jobbet för ett år sedan och varför hon la ner sin sångkarriär.

Alkohol på julfesten? Så hittar du balansen mellan fest och fylla

0
Att jobbet bjuder på alkohol i samband julfiranden är idag närmast självklart – och är oftast inget problem. Men det kan ändå vara bra att tänka till. Här är sex tips inför julens firanden.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Hur kallt får det egentligen vara på kontoret?

0
Kyliga kontor gör inte bara att vi fryser, det sänker också vår koncentrationsförmåga och kan påverka hälsan. Så hur kallt får det egentligen vara på kontoret?