Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenOro för ekonomin stoppar företagande

Oro för ekonomin stoppar företagande

Administrationen är inte det som hindrar ingenjörer från att starta eget. Det är istället oro för  ekonomin, om man ska hitta kunder. Det visar en undersökning från konsultmäklaren Assistera.

Den gängse uppfattningen om företagarproblemen är annars att administrationen är så omfattande att affärerna blir lidande med det stämmer alltså inte överens med vad Assistera fått för svar när de har talat med ingenjörer och it-konsulter som redan är egenföretagare. De oroade sig istället för om deras affärsidé skulle hålla ekonomiskt eftersom trygghetssystemen inte är så bra för egenföretagare.

-Politikernas enformiga rop på förenklade regler för egenföretagare missar målet fullständigt. En bättre idé vore att lägga resurser på att utveckla trygghetssystemet för egenföretagare istället för bara stirra sig blinda på regler och blanketter, kommenterar Thomas Goréus, VD för Assistera i ett pressmeddelande. 
 
Resultatet stämmer väl överens också med den kritik som har riktats mot det svenska innovationssystemet där diskussionen länge har gällt obalansen mellan teknikutvecklingen och marknadsföringsinsatserna. Att ha en riktigt bra teknik är bra men finns det ingen efterfrågan blir det ändå väldigt svårt att driva ett företag runt den.

De främsta skälen till att vilja starta eget för deltagarna i Assisteras undersökning är de möjligheter till utveckling och kreativitet det ger. Att bli rik på företaget kommer först på femte plats.

Den personliga utvecklingen var också den största behållningen med att faktiskt ha vågat bli företagare för undersökningens deltagare.

Jenny Grensman

 

LÄMNA EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

SENASTE NYTT

Fyra dagars arbetsvecka är en valfråga i Finland

0
Den finska statsministern Sanna Marin lovar att införa fyradagarsvecka om hon får förnyat förtroende i det kommande riksdagsvalet. Men i Sverige är frågan mer eller mindre död.

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.