Medlemstidning för Sveriges Ingenjörer
HemIngenjörenViktigt ha kvar mobil kompetens

Viktigt ha kvar mobil kompetens

Det är viktigt att Skåne kan behålla kompetensen som frigörs när Sony Mobile drar ned. Det var företrädare från Sveriges Ingenjörer, region Skåne och Mobile Heights Business Center överens om när de träffades på onsdagen.

Regionens särskilda samordnare för telekom Sven-Otto Littorin, Sveriges Ingenjörers förbundsordförande Ulf Bengtsson tillsammans med några andra fackliga företrädare och vd för Mobile Heights, Mats Ekstrand hade ett kort möte på onsdagseftermiddagen där de diskuterade utvecklingen för telekom i regionen.

De senaste dagarna har det framkommit att en del av de övertaliga från Sony Mobile kommer att få jobb i ett nybildat konsultbolag som i regi av Sony Mobile som ska sälja konsulttjänster till andra företag.

– Från början talade vi om ett bolag utanför Sony Mobile men nu blir det inom företaget och som jag ser det kommer det mest att handla om hårdvarukonsulter eftersom mjukvaruutvecklarna kommer att behövas i den ordinarie verksamheten, säger Ulf Bengtsson.

Förhandlingarna mellan fack och företag om vilka som kommer att få gå är ännu i sin linda och mycket är fortfarande oklart.
Region Skåne är intresserat av att utveckla mobilbranschen och eventuellt dra till sig nya aktörer vilket också är Mobile Heights fokus. Då är det viktigt att kompetensen från Sony Mobile inte försvinner till Danmark eller Stockholm.
Anställda med kunskaper inom området är efterfrågade. Tidigare i år när Nokia stängde i Köpenhamn rekryterades en stor del av den personalen till Volvo PV som valde att öppna en verksamhet i Köpenhamn när personalen inte ville flytta till Göteborg.
– Vi förde en öppen diskussion om våra olika intressen och utväxlade visitkort och önskemål om att fortsätta samtalet senare, säger Ulf Bengtsson.
Jenny Grensman

Läs om mobil kompetens i Sydsvenskans budgetkommentar!

SENASTE NYTT

Arbetsmiljöverket backar: Skyddsombud får företräda enskilda

0
Skyddsombuden har rätt att företräda en individ. Det står nu klart efter det att Arbetsmiljöverket upphävt det beslut från 2021 som skapat en del förvirring i frågan.

Män tjänar allt mindre på en högskoleutbildning

0
Högskoleutbildning lönar sig allt mindre för män och särskilt i privat sektor. För kvinnor har lönsamheten däremot ökat de senaste 20 åren.

Bakgrundskontroller – därför kan du nekas jobbet

0
Ingenjören har intervjuat ToFindOut, ett företag som gör bakgrundskontroller. Vad letar de efter? Och vad kan var skäl till att inte få jobbet?

Huvudskyddsombudet ”Många känner stress av att aldrig bli färdig”

0
Huvudskyddsombudet Jan Åkesson vid Siemens har prisats för sitt arbetsmiljöarbete. Fokus är på att halvera antalet anställda i riskzonen för  utmattning.
Camilla Frankelius

Snart avgörs löneökningarna – vill ha maximal höjning utan att driva inflation

10
Nu går förhandlingarna om industriavtalet in på upploppet. Sveriges Ingenjörers inställning är att anställda ska få del av de vinster som företagen faktiskt gör.  

Så ger du feedback till chefen

0
Att ge feedback till sin chef kan vara både känsligt och riskabelt. Här är några tips på vad du bör tänka på för att din feedback ska falla i god jord.

Omställningsstudiestödet – så ökar du chansen att få del av pengarna

0
Planerar du att skicka in en ansökan om omställningsstudiestöd för hösten? Se då till att du undviker de vanligaste misstagen. 

Ingenjören Åke säkrar byggnader i jordbävningsdrabbade Turkiet

0
Vanligtvis undervisar Åke Solfeldt blivande byggnadsingenjörer vid tekniska högskolan i Jönköping. Men när Turkiet och Syrien drabbades av jordbävning släppte han allt för att delta i hjälparbetet.

Sök orsaker till stressen – sex faktorer att ha koll på

0
Oavsett vad som utlöser stress är effekterna desamma. De påverkar hur vi fungerar intellektuellt och därför behöver din chef hjälpa dig hitta orsakerna och åtgärda dem.

18 vanliga frågor på anställningsintervjun – så förbereder du dig

0
Varför söker du den här tjänsten? Det är den mest självklara frågan du kan förvänta dig på en anställningsintervju. Men det finns fler. Här är rekryterarens tips på hur du kan förbereda dig.

INGENJÖRSKARRIÄR

VI REKOMMENDERAR

Ska jag tacka ja till ett jobb fast jag hoppas på ett annat?

0
Vad gör jag om jag får ett jobberbjudande men hoppas på ett annat där beskedet dröjer? Ingenjören bad May Molin, rekryteringskonsult på Qrios Engineering, om råd.